Inflácia: Aj v septembri rast cien mierne zrýchlil

BRATISLAVA – Inflácia (CPI) zrýchlila v septembri o 0,2 percentuálneho bodu na 14,2 %. Cenový rast zrýchlil napriek veľmi silnému bázickému efektu cien stravovania. K zrýchleniu prispeli potraviny. Medzimesačne ceny narástli o 0,9 % (v septembri 2022 o 0,8 %).

Uvádza to v rýchlom komentári Národná banka Slovenska.

Napriek silnému bázickému efektu rastu cien školského stravovania v septembri minulého roka inflácia zrýchlila. Pomohol najmä rast cien potravín. Ich tempo prekročilo hranicu 24 % medziročne. Potraviny prispievajú najvýraznejšou mierou k celkovej inflácii. Ale všetky základné zložky inflácie sa pohybujú pri historicky najvyšších úrovniach. Do výrobných a následne do spotrebiteľských cien sa premietajú extrémne drahé energie a ceny komodít. V závislosti od týchto dvoch faktorov sa bude odvíjať aj vývoj cien potravín.

Medziročný rast cien potravín by mal spomaľovať, ale úroveň ich cien by mala naďalej rásť. Čistá inflácia bez pohonných látok zrýchlila najmä vďaka obchodovateľným tovarom. Zrýchľujú ceny elektrických prístrojov pre osobnú starostlivosť, tovarov krátkodobej spotreby pre domácnosť, farmaceutických produktov. Tempo domácich výrobných cien naďalej nepoľavuje a negatívny dopad vysokých cien energií by mal byť trvácnejší. Iba regulované ceny viditeľne spomalili vďaka bázickému efektu cien stravovania. Začiatkom roka 2023 sa očakáva skokovitý rast cien elektriny, plynu a tepla. Regulované ceny výrazne
zrýchlia a mali by negatívne pôsobiť na vývoj reálneho príjmu priemernej domácnosti.