Bloomberg: Huawei môžu celkom zakázať

Biely dom pripravil vyhlášku, ktorá obmedzuje schopnosť čínskych telekomunikačných spoločností pôsobiť v Spojených štátoch. Podľa Bloombergu budú najskôr zasiahnuté Huawei a ZTE.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravila dekrét, ktorý môže značne komplikovať prácu čínskych štátnych telekomunikačných spoločností v USA, píše Bloomberg.
Obmedzenia sú navrhnuté v záujme národnej bezpečnosti, uviedli agentúrne zdroje.

Vyhláška neuvádza konkrétne spoločnosti a neobsahuje priamy zákaz predaja svojich služieb na americkom trhu. Ministerstvo obchodu však dostane oveľa viac právomoci na vyhodnocovanie produktov spoločnosti a monitorovanie ich činností.

Vyhláška sa týka spoločností, ktoré sú pridružené k americkým opozičným krajinám, vrátane firiem z Číny, uviedol jeden zdroj. Správa nešpecifikuje, kedy môže byť tento dokument podpísaný.

Podľa agentúrnych partnerov budú najprv zasiahnuté čínske spoločnosti Huawei a ZTE. Agentúra poznamenáva, že Huawei tvrdí, že je svetovým lídrom v nasadzovaní sietí 5G, ale mnohí predstavitelia USA veria, že produkty spoločnosti môžu byť využívané v Pekingu na špehovanie západných vlád a spoločností. Okrem toho sa už Huawei a ZTE stali predmetom vyšetrovania v USA o obchádzaní amerických sankcií voči Iránu.

Vedenie spoločnosti Huawei opakovane odmietlo obvinenia, že spoločnosť je ovládaná čínskou vládou alebo že je zapojená do špionáže.

Podľa odborníkov oslovených agentúrou možno nakoniec hovoriť o úplnom zákaze spoločnosti Huawei pôsobiť na americkom trhu telekomunikačných zariadení.

Agentúra Národnej bezpečnostnej rady USA nepotvrdila informácie o príprave dekrétu, ale ubezpečila, že vláda zabezpečí bezpečnosť národných telekomunikačných sietí.

V decembri 2018 informovala agentúra Reuters, že Biely dom plánuje na začiatku januára zaviesť núdzovú situáciu v krajine, čo zabráni americkým spoločnostiam nakupovať telekomunikačné zariadenia Huawei a ZTE. Toto hlásili zdroje agentúry Reuters oboznámené so situáciou. Informačné zdroje agentúry sa neskôr nepotvrdili, ale 16. januára The Wall Street Journal uviedol, že orgány USA vedú trestné vyšetrovanie proti Huawei Corporation: spoločnosť je podozrivá z odcudzenia obchodných tajomstiev od obchodných partnerov Washingtonu.