Vedomosti: Rusko nakupuje zlato kvôli sankciám

V roku 2018 ruská centrálna banka podľa materiálov regulátora nakúpila 8,8 milióna uncí zlata, alebo asi 274 ton. V porovnaní s rokom 2017, keď kúpila 7,2 milióna uncí (224 t), nákupy vzrástli o 22,2%. Uvádza to denník Vedomosti.

Výsledkom je, že rezervy zlata v medzinárodných rezervách centrálnej banky do konca roka 2018 dosiahli 67,9 milióna uncí (asi 2112 ton). Náklady na zlato v rezervách vzrástli v priebehu roka o 13,4% a dosiahli 86,9 mld. USD z celkových rezerv vo výške 468,5 mld. USD, čo znamená, že centrálna banka ukladá 18,6% rezerv v zlate.

Nákup zlata centrálnou bankou v roku 2018 bol rekordom. V roku 2017 ruská centrálna 7,2 milióna uncí. V dôsledku toho centrálna banka tlačila Čínu a stala sa piatym najväčším držiteľom zlata vo svojich rezervách medzi svetovými centrálnymi bankami. Prvé štyri miesta na tomto ukazovateli obsadzujú Spojené štáty, Nemecko, Francúzsko a Taliansko.

Jedným z dôvodov, prečo centrálna banka aktívne kupuje zlato, je skutočnosť, že peniaze investované kovu je ťažšie zmraziť, teda že nepodlieha podliehať sankciám, uviedli priemyselné zdroje pre agentúru Reuters. “Zdá sa, že existuje cieľ diverzifikácie aktív,” hovorí zdroj agentúry v jednom z ruských výrobcov zlata. Centrálna banka predtým zverejnila, že v druhom štvrťroku roku 2018 znížila podiel aktív denominovaných v dolároch na zlato a devízové ​​rezervy z 43,7% na najnižšiu v histórii, na 21,9%, prevodom 100 miliárd dolárov na euro, čínske jüany a japonského jenu.
Centrálna banka vysvetlila pokles podielu aktív denominovaných v dolároch v devízových rezervách

Centrálna banka kupuje zlato od ruských komerčných bánk, ale veľkosť jej budúcich nákupov je štátnym tajomstvom. Nie je tiež jasné, či regulátor plánuje zvýšiť podiel zlata na rezervách rovnakým tempom ako v posledných rokoch – okolo 14% ročne, informuje agentúra. Podľa priemyselných zdrojov centrálna banka kupuje významnú časť ruskej výroby zlata, ktorá rastie pomalšie ako chuť regulátora.

Rusko je tretím najväčším výrobcom zlata na svete. V januári až decembri 2018 bolo v krajine vyrobených 8,5 milióna uncí (265 ton).