Credit Suisse: sledovanie zamestnanca a konflikty

ZURICH – Hlavný prevádzkový riaditeľ druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse opustil banku uprostred podnikového škandálu špehovania bývalého zamestnanca.

Credit Suisse v utorok zvolala tlačovú konferenciu, aby oznámila dobrovoľnú rezignáciu operačného riaditeľa Pierra-Oliviera Bueho. Predseda banky Urs Roner sa ospravedlnil bývalému vedúcemu oddelenia správy aktív banky Iqbal Khanovi a pripustil, že pre neho bol skutočne zabezpečený dohľad.

“Toto správanie neakceptujeme. Bolo nesprávne usporiadať dohľad,” citovala agentúra Rumberra agentúru Bloomberg. „Samozrejme, nie je to pre nás štandardný spôsob podnikania,“ dodal.

O niekoľko hodín skôr banka zverejnila výsledky nezávislého vyšetrovania. Z toho vyplýva, že Bue najal súkromných detektívov, aby špehoval svojho bývalého kolegu bez vedomia svojich nadriadených. Podľa vyšetrovania rezignoval aj šéf bezpečnostnej služby banky Remo Bokkali. Jedinou osobou, ktorá vedela o dohľade.

Ďalšou osobou, ktorá vedela o dohľade, bol bezpečnostný konzultant, ktorý pomohol Bue ho zorganizovať. Tento muž, známy iba ako „T.“, spáchal samovraždu.

V Credit Suisse odpovedala na otázku o odchode konzultanta zo života veľmi ľúto.

Khan sám opustil banku späť v júli a pripojil sa k konkurenčnej UBS.

Iqbal Khan, 43-ročný rodák z Pakistanu žije vo Švajčiarsku od svojich 12 rokov. Do Credit Suisse nastúpil ako manažér spoločnosti Prudential, ktorej riadil.

Na novom mieste však s Chánom nejde všetko dobre. Jeho vzťahy s jedným z šéfov, 57-ročným Tijaynom Tiamom, sa rýchlo zhoršili.

Konflikt vystupňoval potom, čo Khan kúpil pozemok v susedstve Tiamovho domu a začal na ňom pracovať. Dva roky zbúral starý dom a staval nový. Celú tú dobu robotníci chodili v nedeľu a ráno často na smenu.

Nakoniec došlo k boju. V januári tohto roku vyzvala Tiam v snahe dosiahnuť mier suseda na večierok.

Tam sa Khan dostal do potyčky so svojou manželkou Tiamom kvôli tomu, že krátko predtým na okraji jeho pozemku vysadil stromy.

Začala sa hádka, na ktorej sa údajne zúčastnili ďalší hostia pre seniorov.

Potom sa Khan rozhodol opustiť spoločnosť. Pravdepodobne to však nemalo nič spoločné s incidentom dohľadu. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že Tiam s najväčšou pravdepodobnosťou nevedel, že jeho kolega bol sledovaný.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.