MICEX sa ako každý rok stretla s investormi v USA

NEW YORK – Makro udržateľnosť je šancou, aby Ruská federácia bola pokojným prístavom napriek trestným prípadom proti podnikateľom, slabým inštitúciám, nízkemu rastu a sankciám. Konštatovali to účastníci stretnutí so západnými investormi na fóre Moskovskej burzy (MICEX) v New Yorku. 

Počas prvého zasadnutia „Keď Amerika kýchne, celý svet zachladne. Má Rusko imunitu? “Eric Javayira, manažér portfólia pre hedžový fond EMSO v Londýne, označil Rusko za„ bezpečné útočisko “.

Podľa Robertsona hovoril na stretnutí o makro-ukazovateľoch Ruska, ktoré sú „jedným z najspoľahlivejších na rozvíjajúcich sa trhoch“.

Rusko má jeden z najnižších pomerov verejného dlhu k HDP na svete: priamy dlh federálnej vlády a regióno, bez štátnych záruk, je iba 12% HDP. Ak vezmeme do úvahy štátne peňažné aktíva na účtoch v centrálnej banke a v bankách, Rusko nemá vôbec žiadny čistý dlh.

O sankciách sa hovorilo málo, hovorí Elina Rybaková, zástupkyňa hlavného ekonóma Institute of International Finance (IIF). Vystúpila na druhom zasadnutí fóra MICEX venovanom vyhliadkam ruskej ekonomiky.

Moderátor vyzdvihol tému sankcií, ale jeden z panelistov poznamenal, že z pohľadu USA majú vážnejšie problémy – Čína, Irán atď., Potvrdil Robertson.

“V Rusku, a všetci sa zhodli na tom, že je ťažké predstaviť si lepšiu cyklickú [poznámka Finančných novín –  reakciu na meniace sa hospodárske cykly] menovú a rozpočtovú politiku, ako to Rusko teraz sleduje,” uviedla Rybaková.

Rusko sa vyrovnáva s cyklickými faktormi, ale zle so štrukturálnymi faktormi, dodáva expert. Nízke investície a slabá demografia sú niektoré zo štrukturálnych problémov, ktoré sa nedajú vyriešiť. Investori diskutovali o trestnom stíhaní zakladateľa fondu priamych investícií Baring Vostok Michaela Calveyho.