Lukašenko: Bielorusko za spojenie s novou menou

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko sa domnieva, že je možné spojiť sa s Ruskom zavedením jednotnej meny a zjednotenej legislatívy, ale len vtedy, ak Bielorusi budú mať svoj “vlastný byt.”

“Únia, prosím. Združenie – prosím, len o tom musia rozhodnúť ľudia, nie my. My neodmietame žiadne tézy. Ak mi niekto začne hovoriť o zjednotení, potom treba začať znova od strechy: zdieľame spoločnú menu. Nie sme proti spoločnej mene, ale mala by byť spoločnou menou, a nie menou centrálnej banky Rusko. Malo by existovať emisné centrum vytvorené za rovnakých podmienok, “uviedol podľa agentúry BELTA Lukašenko na stretnutí so súčasnými a bývalými ministrami Bieloruska. Príkladom pre novú menu bieloruský prezident považuje euro.

Bieloruský prezident poznamenal, že nie je proti zjednoteniu daňovej a colnej legislatívy, ale iba pod podmienkou, že sa to uskutoční na základe princípu využitia  osvedčených postupov z oboch krajín.
“Ale nie tak: sme veľký, ste malí, urobme to ako my,” zdôraznil Lukašenko.

Bieloruský prezident poznamenal, že v ruskej politike sa objavili ľudia, ktorí vyvíjajú tlak aj na Putina. Podľa Lukašenka sa však snaží zachovať dobré susedské vzťahy medzi Bieloruskom a Ruskom.