Čína: väčšia kontrola vlastných firiem v cudzine

NEW YORK / PEKING – Ázijské akcie sú v stredu ráno nižšie kvôli averzii k riziku a kapitálovým tokom do amerických štátnych pokladníc a dolára. Investori sa pripravujú na zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Fedu, ktorá môže potvrdiť obrat v sprísňovaní americkej menovej politiky.

Rozpätie medzi výnosmi štátnych dlhopisov Číny a USA sa dnes po zverejnení údajov o americkom sektore služieb rozšírilo na maximum od 3. marca. Podľa údajov Refinitivu bolo rozpätie medzi výnosom z desaťročných dlhopisov Číny a USA naposledy kótované na 176 bázických bodoch.

Čínske orgány sprísnia kontrolu nad spoločnosťami kótovanými na zahraničných burzách vrátane toho, že osobné údaje spadajú pod nové nariadenie, ako aj zvýšenej kontroly na trhu cenných papierov v súvislosti s podvodnými emisiami, manipuláciou trhu a obchodovaním zasvätených osôb. Hongkonský akciový trh klesol o 0,9% na takmer šesťmesačné minimum, zatiaľ čo spoločnosť Didi Global Inc poklesla o viac ako 20% v New Yorku. Alibaba Group, Baidu Inc a JD.com sa tiež dostali pod tlak.

Ceny ropy medzitým poklesli po krátkom dosiahnutí najvyššej úrovne od novembra 2014 po neúspechu rozhovorov OPEC začiatkom tohto týždňa, čo neviedlo k dohode o zvýšení produkcie. Prudký pokles cien po tomto raste nastal uprostred návrhov niektorých odborníkov, že niektorí producenti ropy môžu zvýšiť produkciu mimo dohody o OPEC + cap. Cena barelu ropy Brent v utorok na konci obchodovania poklesla z maxima 77,8 USD za barel na 74,1 USD za barel. Ráno 7. júla sa Brent obchoduje za 74,5 USD.

Investori dnes budú sledovať zverejnenie zápisnice z júnového zasadnutia FRS. Pomôžu objasniť úvahy centrálnej banky o tom, kedy dôjde k sprísneniu súčasnej vysoko adaptívnej menovej politiky. A budúci týždeň odštartujú korporátne príjmy Q2, ktoré ukážu, ako spoločnosti nabrali dynamiku po veľkej očkovacej kampani v USA a rozsiahlom opätovnom otvorení podnikania.

V dôsledku obchodovania v utorok americké akciové indexy vykázali zmiešanú polaritu. Index Nasdaq (+ 0,17%) si udržal svoju silu vďaka takým „ťažkým“ akciám ako Amazon (+ 4,69%) a Apple (+ 1,47%). Celkovo tento index rastie u 9 z 11 posledných relácií, najmä kvôli znateľnému poklesu výnosu USTres.

Momentálne index Nasdaq vyzerá prekúpene (RSI 74,2%). Začiatok jeho korekcie je preto už niekde blízko. Bude logické, že v najbližších dňoch dôjde k obratu výnosov amerických štátnych dlhopisov smerom nahor a spolu s tým k ďalšej rotácii peňazí investorov z „rastových“ akcií na „hodnotné“. Súčasný výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov vo výške 1,35% pri 5% inflácii je príliš malý.