Nature: vakcína Sputnik V je bezpečná a efektívna

MOSKVA / LONDÝN – Ruská vakcína „Sputnik V“, ktorú vytvorilo Centrum Gamaleya ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie, potvrdila svoju účinnosť a bezpečnosť. Napísal o tom popredný vedecký časopis Nature. Originál článku je tu.

Je potrebné poznamenať, že napriek skutočnosti, že vakcína ešte nebola schválená Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), niekoľko krajín vrátane Kórejskej republiky, Argentíny a Indie už vyrába Sputnik V . Mnoho ďalších štátov navyše vakcínu dováža. Časopis pripomína, že v Maďarsku a Iráne sa ruská droga stala kľúčovou súčasťou kampane zaočkovanej populácie.

Príroda cituje informácie z aprílovej tlačovej správy z centra Gamaleya, podľa ktorých údaje o 3,8 miliónoch Rusov očkovaných Sputnikom V naznačujú účinnosť lieku na 97,6%. Ako uvádza denník, k podobným záverom dospelo aj ministerstvo zdravotníctva Spojených arabských emirátov, ktorého údaje naznačujú, že podľa výsledkov očkovania 81-tisíc ľudí Sputnik V demonštruje účinnosť 97,8% pri prevencii symptomatických COVID-19 a 100% pri prevencii závažných chorôb.

Argentínske ministerstvo zdravotníctva, ako uvádza časopis, informovalo, že jedna dávka jednozložkovej vakcíny „Sputnik Light“ redukuje symptomatické infekcie o 78,6% a počet hospitalizácií o 87,6%. Tieto údaje sú založené na štúdii, ktorá sa uskutočnila za účasti 40 387 očkovaných a 146 194 neočkovaných občanov vo veku 60 až 79 rokov.

Sputnik V je registrovaný v 67 krajinách s celkovou populáciou viac ako 3,5 miliárd ľudí. Údaje od regulačných orgánov v mnohých krajinách, vrátane Argentíny, Srbska, Bahrajnu, Maďarska, a iných krajín.