Banka Ruska predpovedá zníženie inflácie v 2022

MOSKVA – Spotrebiteľské ceny v septembri vzrástli o 0,05 % a po sezónnom očistení vzrástli v porovnaní s augustom o 0,28 %, vyplýva z informácií a analytického komentára Banky Ruska “Dynamika spotrebiteľských cien”.

V správe centrálnej banky sa uvádza, že v Rusku naďalej klesal prenosový efekt jarného posilňovania rubľa do cien, pričom dopyt čoraz viac podporovalo uvoľňovanie menových podmienok, ku ktorému došlo v lete. Ako poznamenal regulátor, faktorom zrýchlenia rastu cien boli aj zvýšené náklady a pokles ponuky množstva nepotravinových produktov.

„Napriek tomu miera zhodnotenia väčšiny tovarov zostala nízka. Limitovalo ho konzervatívne správanie spotrebiteľov, rozšírenie ponuky potravín, ďalší prenos posilňovania rubľa do cien a pokles exportných cien. Medziročná inflácia sa už piaty mesiac po sebe spomaľuje – v septembri na 13,68 %. Prebiehajúca menová politika vytvorí podmienky pre ďalšie zníženie ročnej inflácie na 5–7 % v roku 2023 a na 4 % v roku 2024,“ uviedla centrálna banka v komentári.