USA na G7 sľúbili Ukrajine pomoc 375 mil. USD

TOKIO – Minulý víkend sa v japonskom meste Hirošima konal samit G7.

Bol na ňom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počas stretnutia s ním prezident USA Joe Biden prisľúbil Ukrajine nový balík pomoci v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Aj ostatné členské štáty organizácie potvrdili svoje odhodlanie pomôcť Ukrajine. Hlavným cieľom samitu však bolo vynulovať Čínu, ktorá je pre USA hlavnou výzvou. Washington a jeho spojenci pritom vydali veľmi umiernené komuniké o Číne, keďže ju považujú za jediný štát schopný ovplyvniť Rusko v otázke Ukrajiny.

Ukrajina by v blízkej budúcnosti nemala očakávať dodávky lietadiel F-16, uviedol americký prezident Joe Biden po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na okraj samitu G7 v Hirošime. Americký prezident zároveň uviedol, že Ukrajina dostane nový balík vojenskej pomoci vo výške 375 miliónov dolárov.

Americký prezident, ktorý už začal predvolebnú kampaň, tak dal jasne najavo, že USA majú zatiaľ v úmysle naďalej podporovať Ukrajinu a vyzývajú k tomu aj svojich spojencov.

V spoločnom komuniké štáty G7 tiež uviedli, že budú naďalej plne podporovať Ukrajinu: “… zaväzujeme sa posilniť našu diplomatickú, finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc Ukrajine zvýšením výdavkov pre Rusko.