Svetové ekonomické fórum hodnotí súčasnú krízu

DAVOS – Dnes prinášame najnovšie informácie zo Svetového ekonomického fóra (WEF). 

Finančné noviny využili informácie amerického portálu AXIOS.

Dnes sa pozrieme na napätie medzi osudovými rečami o globálnej “polykríze” a tým, čo v skutočnosti hovoria obchodní lídri v Davose.

Situačné povedomie: Podľa prieskumu Empire State, ktorý uskutočnil newyorská pobočka americkej centrálnyj banky  Fed, sa výrobná aktivita v New Yorku v decembri prepadla na najnižšiu úroveň od jari 2020 a piatu najnižšiu vôbec. Index podnikateľských podmienok klesol o 22 bodov na -32,9 bodu. Gulp.

Veľká časť diskusií na vysokej úrovni na Svetovom ekonomickom fóre v Davose sa tento rok sústreďuje na pocit, že ide o mimoriadne zlovestný moment v globálnej ekonomike a geopolitike.

Áno, ale: To sa celkom nezhoduje s tónom, ktorý sme počuli od mnohých obchodných manažérov priamo v Davose.

Prečo je to dôležité: Mnohé kľúčové ukazovatele boli v posledných mesiacoch lepšie, ako prognostici očakávali. Inflácia vykazuje reálne známky spomalenia a pracovníci naďalej profitujú zo stále napätého trhu práce.

Vojna na Ukrajine je medzitým naďalej krvavá a rušivá, ale neprerástla do globálneho konfliktu. Zásoby energií v západnej Európe sa udržali, v rozpore s obavami z chladnej a tmavej zimy.
A Spojené štáty a Čína, ak vôbec, začínajú mať viac diplomatickej angažovanosti než menej (viac o tom nižšie).
Čo hovoria: Medzi politickými a obchodnými lídrami je zatiaľ tón menej pochmúrny, než by sa mohlo z rečí o polykríze zdať.

“Zdá sa, že je to trochu hlavolam,” povedal pre Axios Tim Ryan, predseda americkej spoločnosti PwC. “Inflácia a nový globálny poriadok, či už v Rusku, na Ukrajine a v Európe – týchto vecí sa obávajú. Ale jednotlivo sa spoločnostiam darí.”Americký minister práce Marty Walsh, ktorý sa Davosu zúčastnil po prvýkrát,  v rozhovore pre Axios uviedol, že spomalenie sa objaví “v odvetviach hospodárstva. Nemyslím si, že to bude celé hospodárstvo.”

Medzitým generálni riaditelia uvádzajú niekoľko faktorov – vrátane investícií do dodávateľského reťazca bližšie k domovu, stále zdravého dopytu, spláchnutých korporácií a spotrebiteľov a stabilného trhu práce – ktoré by mohli zmierniť vplyv (alebo zabrániť) spomaleniu, aspoň v USA.

Azda najpozoruhodnejšie je, do akej miery si podniky plánujú udržať svojich zamestnancov, aj keď sa pripravujú na určité spomalenie. To bolo jedno z najpozoruhodnejších zistení výročného prieskumu medzi výkonnými Záver: Niektoré z nich sú známe (napríklad možný pretrvávajúci nedostatok pracovných síl a iných dodávok) a niektoré sú.

Svetové ekonomické fórum ( WEF ) je medzinárodná mimovládna a lobistická organizácia  so sídlom v Kolíne nad Rýnom , kantón Ženeva , Švajčiarsko. Založil ju 24. januára 1971 nemecký inžinier a ekonóm Klaus Schwab . Nadácia, ktorá je väčšinou financovaná svojimi 1 000 členskými spoločnosťami – zvyčajne globálnymi podnikmi s obratom viac ako päť miliárd amerických dolárov –, ako aj verejnými dotáciami, vníma svoje vlastné poslanie ako „zlepšovanie stavu sveta zapojením obchodných, politických, akademickí a iní lídri spoločnosti pri formovaní globálnych, regionálnych a priemyselných programov“.