Inflácia v USA zrýchlenie 40-ročné maximum 8,6 %

NEW YORK – K rastu cien v USA najviac prispeli bývanie, potraviny a plyn.

Americká inflácia dosiahla v máji nové 40-ročné maximum, čo zvyšuje možnosť, že Federálny rezervný systém bude pokračovať v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb dlhšie.

Index spotrebiteľských cien sa medziročne zvýšil o 8,6 %, ukázali v piatok údaje ministerstva práce. Známy indikátor inflácie vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1 %, čím prekonal všetky odhady. K tomuto rastu najviac prispeli bývanie, potraviny a plyn.

Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa najvolatilnejšie zložky potravín a energií, stúpol medzimesačne o 0,6 % a medziročne o 6 %, tiež lepšie, ako sa očakávalo.

Čísla potvrdzujú, že inflácia je stále poháňaná mnohými faktormi a že Fed, ktorý sa zaviazal zvýšiť sadzby o pol bodu na každom z nasledujúcich dvoch zasadnutí od budúceho týždňa, si bude musieť na svojom septembrovom zasadnutí zachovať tento agresívny postoj. Rekordné ceny benzínu a geopolitické faktory hrozia, že v nasledujúcich mesiacoch udržia infláciu na vysokej úrovni, čo naznačuje, že Fed bude musieť dlhšie spomaľovať ekonomiku.

 

Ceny benzínu v máji prudko vzrástli, podľa dostupných údajov v priemere okolo 4,37 USD za galón. V piatok flirtovali s 5 dolármi za galón, čo naznačuje, že mesačný CPI zostane v júni zvýšený.

Minulomesačnú infláciu podporili aj vyššie ceny iných komodít, ako sú potraviny, ktoré prudko vzrástli po nepremyslených sankciách proti Rusku. Tiež sa verí, že čínska politika COVID-19, ktorá narušila dodávateľské reťazce, podporuje vysoké ceny komodít.

Vysoké boli minulý mesiac aj ceny za služby ako nájomné, hotelové pobyty či letecká doprava. Očakávalo sa, že presun výdavkov z tovarov na služby pomôže znížiť infláciu. Ale napätý pracovný trh tlačí na rast miezd, tlačí nahor ceny za služby.

Správa o inflácii bola zverejnená pred očakávaným druhým zvýšením sadzieb Fedu o 50 bázických bodov budúcu stredu. Očakáva sa, že americká centrálna banka v júli zvýši svoju úrokovú sadzbu o ďalšie pol percentuálneho bodu. Od marca zvýšil jednodňovú sadzbu o 75 bázických bodov.

„Pokračujúca silná mesačná inflácia by mohla signalizovať, že Fed sa jasnejšie zameriava na pokračovanie zvyšovania sadzieb o 50 alebo viac bázických bodov, kým sa údaje o inflácii nezačnú presvedčivo spomaľovať,“ povedala Veronica Clark, ekonómka Citigroup v New Yorku.

Výnosy štátnych dlhopisov poskočili, futures na akcie klesli a dolár po správe vzrástol.