Ruská centrálna banka znížila sadzby úroveň 9,5 %

MOSKVA – Spomalenie inflácie, posilnenie rubľa a recesia vyvolávajú potrebu hlbšieho uvoľnenia menovej politiky v Ruskej federácie.

Centrálna banka Ruska znížila úrokové sadzby na úroveň pred konfliktom na Ukrajine, keďže rubeľ zostáva pod tlakom nahor a ekonomiku zasiahli sankcie.

Po veľkom obmedzení na mimoriadnej schôdzke pred dvoma týždňami manažéri využili svoje plánované piatkové stretnutie na opätovné zníženie benchmarku, tentoraz na 9,5 % z 11 %. Väčšina v prieskume agentúry Bloomberg medzi 23 ekonómami predpovedala menší pokles o 100 bázických bodov.

Ruská centrálna banka vo vyhlásení uviedla, že „na svojich najbližších zasadnutiach zváži potrebu zníženia kľúčovej sadzby“.

Centrálna banka Ruskej federácie (CBR; rusky: Centraľnyj bank Rossijskoj federacii), podnikajúca pod názvom Bank of Russia (rusky: Bank Rossii), je centrálnou bankou Ruskej federácie. Banka vznikla 13. júla 1990. Predchodcu banky možno vysledovať až k Štátnej banke Ruskej ríše založenej v roku 1860.

Banka sídli na ulici Neglinnaya v Moskve. Jeho funkcie sú opísané v Ústave Ruska (článok 75)[10] a vo federálnom zákone.