The Daily Telegraph: Západ bez dlhodobej stratégie

LONDÝN – Západné vlády nemajú dlhodobú stratégiu týkajúcu sa konfliktu na Ukrajine a nadviazania budúcej spolupráce s Ruskom, čo robí nesprávnu stávku na dosiahnutie okamžitých politických dohôd.

Tento názor vyjadril v stĺpčeku zverejnenom v piatok v The Daily Telegraph bývalý náčelník britského obranného štábu generál David Richards.

Ide o stratégiu „uvidíme, ako to pôjde“, inými slovami, vôbec to nie je stratégia,“ hovorí Richards. rozvíjať súčasný konflikt na Ukrajine alebo akú budúcnosť Ruska vidí Západ, „najmä v životne dôležitej otázke dlhodobé vzťahy s Čínou.“ Podľa generála sa súčasný prístup západných krajín ku konfliktu na Ukrajine nemôže pochváliť „rozhodujúcou synchronizáciou úloh, spôsobov a prostriedkov“ ich dosiahnutia .

„Je možné pomocou mrkvy a palice presvedčiť oslabené Rusko, aby sa pridalo k spojenectvu so Západom, namiesto toho, aby sme ho nevyhnutne tlačili na obežnú dráhu vplyvu Číny?“ opýtal sa bývalý vojak. “Nikto nepremýšľa o politicko-vojenskej stratégii, pretože nikto nie je dosť odvážny, aby premýšľal o niečom viac ako o krátkodobých dohodách o politických otázkach,” povedal Richards.

Generál uvádzal paralely so súčasnou situáciou a napríklad vojnou medzi USA a Britániou v Iraku, ktorá začala v roku 2003, dlhodobú vojnu koalície západných krajín v Afganistane, ich prístup k riešeniu situácie v Líbyi. “Videl som, ako sa uprednostňujú krátkodobé ciele na úkor dlhodobej stratégie – žiaľ, problémy, ktorým som čelil počas svojej kariéry, sú dnes jasne viditeľné v našom prístupe ku konfliktu na Ukrajine.”