Čo týždeň dal: akciové trhy opäť pod tlakom

NEW YORK – Akciovým trhom sa nepodarilo udržať rast, ktorý sme mohli sledovať začiatkom týždňa, pričom zavážili údaje o inflácii z USA a výhľad na sprísňovanie menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky.

V pondelok si index S&P 500 udržal zisk počas nepokojnej seansy, počas ktorej vzrástol až o 1,5 % a neskôr znížil svoje zisky. Index Dow Jones Industrial Average zaznamenal len malú zmenu. Spoločnosť Amazon.com Inc. vzrástla po tom, ako uskutočnila rozdelenie akcií v pomere 20 ku 1. Akcie na začiatku seansy rástli po tom, čo najnovší krok Pekingu zmierniť obmedzenia Covid posilnil špekulácie, že to pomôže zmierniť tlaky v dodávateľskom reťazci. Akcie sa snažili o udržateľné oživenie v dôsledku obáv, že rastúce náklady na pôžičky poškodia rast a zisky podnikov. Údaje z minulého týždňa, ktoré ukázali, že v máji sa v USA zamestnávalo viac ľudí, než sa predpokladalo, naznačili, že Federálny rezervný systém neustúpi od svojho sprísňovania s cieľom obmedziť cenové tlaky. Ekonómovia Goldman Sachs Group Inc. však uviedli, že Fed môže byť schopný uskutočniť svoj plán agresívneho zvyšovania sadzieb bez toho, aby krajinu uvrhol do recesie.

V utorok americké akcie rástli druhý deň za sebou a v poslednej hodine obchodovania zažili širokú cenovú rally. Štátne dlhopisy znížili zisky a dolár klesol. Zisky indexu S&P 500 zvrátili všetky minulo týždňové straty. Technologický Nasdaq 100 rástol najmä vďaka spoločnostiam s veľkou trhovou kapitalizáciou ako je  Apple Inc. a Microsoft Corp.. Počas dňa klesali najmä akcie spotrebného priemyslu, pričom spoločnosť Target Corp. klesla po tom, ako maloobchodný predajca už druhýkrát za posledné tri týždne znížil svoj výhľad zisku v dôsledku prebytku zásob. Počas obchodného dňa bol sentiment investorov rozkolísaný, keďže obchodníci zvažovali riziko, že sprísnenie menovej politiky zo strany Federálneho rezervného systému utlmí rast. To sa však zmenilo v závere obchodovania, keď sa na akciovom trhu objavili kupujúci, pričom 10 z 11 sektorov indexu S&P 500 vzrástlo a index malých spoločností Russell 2000 stúpol o viac ako 1,5 %. Investori očakávali aj údaje o inflácii za máj, ktoré boli zverejnené neskôr počas týždňa, pričom tieto údaje môžu pomôcť rozpoznať trajektóriu sadzieb Fedu a to, či sa bude aj naďalej zvyšovať v prírastkoch o 50 bázických bodov.

V stredu akcie po dvojdňovom raste klesli a ropa pokračovala v neúnavnom raste, čo podporilo obavy z inflácie a opatrení centrálnych bánk na jej obmedzenie. Index S&P 500 skončil v blízkosti najnižších hodnôt seansy, pričom sa všetky z 11 hlavných sektorov okrem jedného nachádzali v červených číslach. Technologický Nasdaq 100 klesol o 0,8 % po tom, čo vzrástol až o 0,5 %. Výrobcovia čipov boli pod tlakom po tom, čo finančný riaditeľ spoločnosti Intel Corp. uviedol, že aktuálny štvrťrok sa nevyvíja tak dobre, ako sa očakávalo. Akcie spoločnosti klesli o viac ako 5 % a index Philadelphia Semiconductor Index stratil takmer 2,5 %. Straty sa prehĺbili, keď šéf Komisie pre cenné papiere a burzy avizoval revíziu trhových pravidiel, ktorá je zatiaľ najpriamejšou reakciou agentúry na minuloročné divoké obchodovanie s akciami spoločnosti GameStop Corp. a ďalšími takzvanými meme akciami. Referenčné výnosy štátnych dlhopisov prekročili psychologickú hranicu 3 %. Cena ropy sa vyšplhala nad 120 USD za barel, keďže údaje o zásobách poukázali na nedostatok ponuky. Potvrdilo sa, že sentiment na akciových trhoch zostáva krehký v dôsledku obáv, že zvyšovanie sadzieb utlmí hospodársky rast a taktiež aj výhľad podnikových ziskov.

Štvrtkový obchodný deň priniesol pokles akciových indexov už druhý deň za sebou. Stáli za tým prevažne obavy z nárastu úrokových sadzieb po tom, čo sa Európska centrálna banka stala poslednou, ktorá signalizovala reštriktívne opatrenia na boj proti inflácii. Dolár posilnil a výnosy štátnych dlhopisov vzrástli. Výpredaj sa zrýchlil v poslednej hodine obchodovania, pričom S&P 500 uzavrel pokles o 2,4 %, čo bol najväčší jednodňový pokles za tri týždne. Technologicky náročný Nasdaq 100 mal podpriemernú výkonnosť, pričom Apple Inc., Meta Platforms Inc. a Amazon.com Inc. klesli o viac ako 3 %. Všeobecne očakávaným krokom Európska centrálna banka neurobila žiadnu zmenu v úrokových sadzbách, ale pripravila sa budúci mesiac na zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu a v prípade inflácie, ktorá teraz v eurozóne presahuje 8 %, predikovala na ďalších stretnutiach nárast o štvrť percentuálneho bodu, avšak pripustila aj možnosť vyššieho navyšovania ak si to bude situácia vyžadovať. Centrálne banky preukazujú ochotu konať agresívne, aby dostali infláciu späť pod kontrolu, čo spôsobí, že prostredie rastu bude oveľa náročnejšie.

Počas piatkového obchodného dňa sa americké akcie prepadli najviac za posledné tri týždne a výnosy štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo nečakane vysoké spotrebiteľské ceny podporili stávky, že Federálny rezervný systém bude musieť zintenzívniť svoj boj proti inflácii. Index S&P 500 strácal viac ako 2,5 %, keďže sa zvýšili obavy, že snahy o boj proti inflácii môžu potlačiť rast. Najväčší nápor piatkového poklesu zaznamenali technologické akcie, pričom Nasdaq 100 zažíval prepad o viac ako 3 %. Obchodníci zvýšili stávky na zvýšenie sadzieb Fedu, pričom podľa trhových cien sú teraz pravdepodobné tri zvýšenia o pol bodu počas júnového, júlového a septembrového zasadnutia. Centrálna banka signalizovala, že na svojom zasadnutí budúci týždeň pravdepodobne zvýši sadzby o 50 bázických bodov. Index spotrebiteľských cien oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 1 %, čím prekonal všetky odhady. Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezapočítava volatilnejšie zložky potravín a energií, vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,6 % a oproti predchádzajúcemu roku o 6 %, čo tiež prekonalo prognózy.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktorý sa zvýšil o 27 tisíc na 229 tisíc, čo je najviac od polovice januára a viac ako trhové prognózy, ktoré hovorili o náraste na úrovni 210 tisíc. Ročná miera inflácie v USA sa v máji 2022 nečakane zrýchlila na 8,6 %, čo je najviac od decembra 1981, očakávania trhu boli nadstavené na úrovni 8,3 %. Ročná miera inflácie v Číne bola v máji 2022 na úrovni 2,1 %, čo je nezmenená hodnota z aprílovej najvyššej hodnoty za päť mesiacov, pričom prognózy trhu očakávali rast o 2,2 %. Ekonomika eurozóny vzrástla v prvých troch mesiacoch roku 2022 medziročne o 5,4 %, čo je viac ako pôvodné odhady, ktoré boli na úrovni 5,1 %.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -5,07 %

DOW JONES:     -4,58 %

NASDAQ:            -5,60 %

DAX:                     -4,83 %

Euro Stoxx 50:   -4,60 %

NIKKEI:                 +0,23 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -18,20 %

DOW JONES:      -13,61 %

NASDAQ:            -27,52 %

DAX:                     -13,37 %

Euro Stoxx 50:   -16,27 %

NIKKEI:                -3,36 %

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.