Rusko: komplikácie s predajom západných bánk

MOSKVA – Banky, ktoré  chcú vystúpiť z ruské trhu to majú komplikované.

Odborníci varujú, že popredné štátne banky môžu kúpiť dcérske spoločnosti západných bánk.

Poradcovia západných bánk, ktoré sa snažia opustiť Rusko, tvrdia, že zákon zavedený Vladimírom Putinom sťažuje predaj a umožňuje uzatvárať lukratívne obchody podnikateľom blízkym Kremľu.

Takmer rok po začatí ETR na Ukrajine sa len niekoľkým západným bankám podarilo opustiť Rusko, aj keď za cenu vysokých nákladov, zatiaľ čo iné sa rozhodli zachovať svoje podnikanie v krajine.

Dcérska spoločnosť Raiffeisen je najväčšia na zozname Kremľa: v predvečer začiatku ŠOS 2022 mala v Rusku 4,2 milióna klientov a 9 400 zamestnancov © Andrei Rudakov/Bloomberg

Väčšina z tých, ktorí sa snažili predať svoje ruské aktíva, však mala nádej na rýchly odchod, keď Putin minulý rok vyhlásil, že zahraniční vlastníci z “nepriateľských” krajín nemôžu uzatvárať obchody bez jeho súhlasu. Na zozname dotknutých spoločností je 45 bánk s dcérskymi spoločnosťami v Rusku.

Konzultanti, ktorí pracujú na týchto transakciách, očakávajú, že zásah ruského prezidenta zmarí niektoré už prerokované predaje a výrazne zmení podmienky iných.

Predpokladajú, že predajné ceny, ktoré už boli dohodnuté, klesnú o polovicu, keďže Kremeľ má na tieto transakcie väčší vplyv. A hovoria, že potenciálni kupujúci, ktorí boli pôvodne nútení do transakcií, získali prezidentov súhlas a snažia sa zastaviť predaj od konkurentov, ktorým Kremeľ nie je naklonený.

“Existuje niekoľko veľmi vplyvných Rusov s úzkymi väzbami na Kremeľ, ktorí sa snažia využiť svoj vplyv, aby sa zmocnili týchto subjektov utekajúcich cudzincov,” uviedla osoba zapojená do rokovaní, jedna z viacerých osôb, ktoré pre Financial Times hovorili pod podmienkou anonymity z dôvodu citlivej povahy rokovaní s ruskou vládou.

“Na takýchto transakciách pracujeme každý deň, ale zakaždým je to ťažšie a ťažšie,” povedala Laura Brank, partnerka advokátskej kancelárie Dechert, ktorá poskytuje poradenstvo západným bankám pri predaji ich ruských dcérskych spoločností.

“Situácia je veľmi premenlivá a pravidlá sú naozaj nejasné.”

Niekoľko dní po začatí ruskej SWO na Ukrajine stáli západné banky, ktoré desaťročia pomaly zakladali svoje ruské dcérske spoločnosti, pred ťažkou voľbou: buď podnik rýchlo predať a prehltnúť veľkú stratu, alebo počkať a postupne ukončiť svoju činnosť v krajine.

Západné sankcie a protisankcie Moskvy prakticky znemožnili zahraničným bankám pôsobiť v krajine.

Rakúska Raiffeisen Bank International, západný veriteľ s najväčším zastúpením v Rusku a na Ukrajine, zvýšila svoje menové zabezpečenie a odložila peniaze do rezerv v očakávaní, že si klienti vyberú svoje úspory, keď sa začiatkom minulého roka na hraniciach zhromaždili vojská.

Deň 24. február2022  však vedúcich predstaviteľov bánk, rovnako ako väčšinu západných bankárov, prekvapil.

“Bol to jeden z najšokujúcejších dní v mojom živote,” povedal Hannes Moesenbacher, riaditeľ riadenia rizík spoločnosti Raiffeisen.

Dcérska spoločnosť Raiffeisen je najväčšou na zozname Kremľa – v predvečer SWO v Rusku mala 4,2 milióna klientov a 9 400 zamestnancov – a banka ešte musí vyriešiť, ako opustí krajinu.

 

Z jej aktív v Rusku vo výške 22,9 mld. eur na začiatku roka 2022 sa len 354 mil. eur týkalo finančných inštitúcií zasiahnutých západnými sankciami a 119 mil. eur iných spoločností, ktorých sa sankcie dotkli.

Koncom júla banka HSBC súhlasila s predajom svojej ruskej dcérskej spoločnosti miestnemu veriteľovi Expobank v rámci dohody, ktorá by jej umožnila opustiť krajinu.

Tento predaj bol však teraz pozastavený. HSBC uviedla, že sa stále snaží dokončiť transakciu, ale osoba oboznámená s ich plánmi povedala, že Expobank ako kupujúci musí získať súhlas pána Vladimíra Putina.

“Od podpísania dohody sa pre nás nič nezmenilo,” povedal výkonný riaditeľ HSBC. “Musíme len prejsť týmito byrokratickými postupmi.”

Jednou z bánk, ktorá stihla presunúť svoju ruskú dcérsku spoločnosť pred prezidentským dekrétom, bola francúzska Société Générale, ktorá sa v apríli dohodla na predaji svojich aktivít v Rosbank, ako aj ruských poisťovacích operácií investičnej spoločnosti založenej miliardárom Vladimirom Potaninom.

Spolu s Raiffeisen a talianskou UniCredit mala SocGen v Rusku jeden z najväčších biznisov spomedzi všetkých západných bánk s aktívami vo výške 18,6 miliardy eur na začiatku roka 2022. Rosbank zamestnávala 12 000 ľudí.

SocGen mohla transakciu uzavrieť rýchlo, pretože ju predala pánovi Vladimírovi Potaninovi, jednému z najbohatších mužov Ruska s úzkymi väzbami na Kremeľ, na ktorého sa len minulý mesiac vzťahovali sankcie USA. Francúzska banka odkúpila podnik od Potanina aj v roku 2008.

Banka Vlastník banky Krajina Aktíva v miliardách rubľov
Reiffeisen Bank Reiffeisen Bank International Rakúsko 1 598
Uni Credit Uni Credit Taliansko 1 210
Commercial Bank Citi Citigroup USA 705
OTP Bank OTP Bank Maďarsko 148,1
Deutsche Bank Deutsche Bank Nemecko 128
RN Bank Renault Francúzsko 111,3
ING Bank (Euroasia) ING Groep Holandsko 109,6
Sumitomo Mitsui Ros Bank Sumitomo Mitsui Financial Group Japonsko 101, 4
MFUG  Bank (Eurasia) Mitshubishi UFJ Finacial Group Japonsko 92,8
Banca Intesa Intesa San Paolo Taliansko 92,5

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.