Bloomberg: Objem exportu ropy z Ruska tankermi dosiahol rekord od začiatku roku 2022, stále stúpa

MOSKVAŠtvortýždňový priemer tohto ukazovateľa vzrástol šiestykrát za sebou a takmer dosiahol hranicu 4 miliónov barelov denne (b/d), píše Bloomberg.

Agentúra nevidí žiadny jasný dôkaz, že Rusko skutočne znížilo produkciu ropy o 0,5 milióna b/d.

Objem offshore exportu ropy z Ruska, teda jej prepravy tankermi,  zostáva na vysokej úrovni aj napriek zníženiu produkcie, o ktorom hlási Moskva, píše Bloomberg s odvolaním sa na údaje o pohybe lodí.

Najmä v týždni končiacom sa 19. mája 2023 sa priemerná štvortýždňová hodnota tohto ukazovateľa zvýšila už šiesty raz za sebou a takmer dosiahla hranicu 4 miliónov b/d. Od prvého aprílového týždňa tak ukazovateľ narástol už o 15 % a od začiatku roka 2022 dosiahol najvyššiu úroveň za celé obdobie vedenia takejto štatistiky.

Podobné maximum dosiahol aj objem dodávok ropy z Ruska do Ázie, čo nie je prekvapujúce, vzhľadom na to, že takmer všetky toky smerujú do Číny a Indie.

Bloomberg nevidí žiadny jasný dôkaz, že Rusko skutočne znížilo produkciu ropy o 0,5 milióna b/d, keďže jeho súčasný export je o 1,2 milióna b/d vyšší ako na konci roka 2022. Čiastočne by sa to dalo vysvetliť znížením dodávok ropy do Európy cez ropovod Družba, no k tomuto zníženiu došlo už v januári až februári, teda pred ohláseným znížením ťažby v Ruskej federácii.

Niektorí analytici sa domnievajú, že Rusko možno vyviezlo časť svojich zásob ropy, ale prístavná skladovacia kapacita krajiny je relatívne malá, zatiaľ čo ostatné nádrže sú potrebné na normálnu prevádzku ropnej infraštruktúry vrátane rafinérií a čerpacích staníc.