MMF:HDP Veľkej Británie v roku 2024 stúpne o 0,4 %

LONDÝN / WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil prognózu vývoja britského hospodárstvana rok 2023, pričom poukázal na odolnosť domáceho dopytu aj ponuky.

Podľa novej prognózy MMF sa britský HDP v tomto roku zvýši o 0,4 %. V apríli organizácia očakávala, že ekonomika krajiny klesne o 0,3 %. Prognóza na tento rok sa tak naraz zlepšila o 0,7 percentuálneho bodu.

V správe MMF, ktorá bola zverejnená v utorok, sa konštatuje, že rast miezd v Británii v tomto roku lepšie zodpovedá inflácii, fiškálna politika je menej prísna a optimizmus spotrebiteľov rastie v dôsledku zníženia neistoty spôsobenej brexitom. Rast ponuky medzitým podporujú klesajúce ceny energií a normalizácia globálnych dodávateľských reťazcov.

MMF predpokladá, že v roku 2024 sa hospodársky rast Spojeného kráľovstva zrýchli na 1 %, keďže tlak na príjmy domácností sa v dôsledku spomalenia inflácie zmierni. Táto prognóza sa oproti aprílu nezmenila.

MMF očakáva, že priemerné tempo rastu HDP krajiny v rokoch 2025 až 2026 bude približne 2 %.

Nižšie ceny energií a nárast nevyužitých zdrojov v britskej ekonomike povedú k výraznému oslabeniu inflácie zo súčasných viac ako 10 % na 5 % do konca tohto roka, predpokladá organizácia. MMF očakáva, že inflácia v krajine sa do polovice roka 2025 spomalí pod 2 %.