Vladimír Zelenskij hovoril s Eduardom Hegerom

KYJEV / BRATISLAVA – Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij, v transkripcii z ukrajinského jazyka Volodymyr Zelenskyy, telefonoval dnes 21. apríla 20921 s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom. Informuje o tom stránka prezidenta Ukrajiny.

Počas rozhovoru sa osobitná pozornosť venovala bezpečnostnej situácii na východe Ukrajiny. Predseda slovenskej vlády vyjadril znepokojenie nad nárastom ruskej vojenskej prítomnosti na ukrajinských hraniciach a ubezpečil o pevnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti nášho štátu.

Účastníci rozhovoru si tiež vymenili názory na spoluprácu medzi Ukrajinou a EÚ. Hlava štátu poďakovala Slovensku za podporu európskej integrácie Ukrajiny a vyjadrila nádej na ďalšie prehĺbenie praktickej spolupráce v tejto oblasti.

Volodymyr Zelenskyy a Eduard Heger diskutovali o aktuálnych otázkach dvojstrannej agendy, najmä v oblasti dopravy a cezhraničnej spolupráce. Hlava štátu zdôraznila záujem ukrajinskej strany o čo najskoršie obnovenie plnohodnotnej práce užhorodského medzinárodného letiska.

„Počítam s vašou osobnou podporou pri dokončovaní domácich domácich postupov potrebných na nadobudnutie platnosti dohody o užhorodskom letisku v blízkej budúcnosti. Dúfam, že sa nám čoskoro podarí obnoviť plnohodnotnú prevádzku letiska, “uviedol Vladimír Zelenskij.

Prezident Ukrajiny zdôraznil, že pre obe krajiny je dôležité, aby bol hraničný prechod čo najpohodlnejší. Volodymyr Zelenskyy zaznamenal pozitívnu dynamiku znižovania počtu vojakov na ukrajinsko-slovenskej hranici.

„Je dôležité vytvoriť spoločnú hraničnú a colnú kontrolu so Slovenskom. Pomôže nám to aj v boji proti prevádzačstvu. Žiadam vás o pomoc pri urýchlení uzavretia dohody o spoločnej hraničnej a colnej kontrole na hraniciach medzi našimi krajinami, “zdôraznil ukrajinský prezident.

Volodymyr Zelenskyy pozval predsedu vlády Slovenska na návštevu Ukrajiny, aby prediskutoval otázky dvojstrannej hospodárskej spolupráce a nadviazania spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy v utorok 20. apríla 2021 pozval svojho ruského partnera Vladimira Putina na stretnutie v zóne konfliktu na východe Ukrajiny. Zelensky vo svojej videospráve vyzval Putina, aby usporiadal schôdzku „kdekoľvek na ukrajinskom Donbase, kde je vojna“.

Dňa 19. apríla usporiadali videokonferenciu poradcovia vedúcich predstaviteľov štátov Normandskej štvorky (Nemecka, Francúzska, Ukrajiny a Ruska). Strany opätovne potvrdili svoj záväzok dodržiavať prímerie. Počas konferencie bol predložený návrh na usporiadanie ďalšieho stretnutia politických poradcov priamo na demarkačnej línii s cieľom prijímať rozhodnutia za konkrétnych podmienok, uviedla ukrajinská delegácia pri Trilaterálnej kontaktnej skupine pre Donbass.

Pred niekoľkými dňami už prezident Ukrajiny navrhol, aby prezident Ruskej federácie začal rokovania o zhoršenej situácii na hraniciach.

Vladimír Putin a Vladimír Zelenskij sa stretli prvýkrát v Paríži koncom roku 2019. Ich stretnutie  sprostredkovala  nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ďalšie stretnutia už nenasledovali a nedošlo k deeskalácia konfliktu medzi Ukrajinou a samozvanými republikami.

Nárast ruského vojenského kontingentu pozdĺž hranice s Ukrajinou v posledných týždňoch vyvolal obavy v Európskej únii a Spojených štátoch. Podľa vedenia EÚ Rusko rozmiestnilo viac ako 100 000 vojakov v blízkosti hraníc s Ukrajinou a na anektovanom Kryme. Zelensky vyzval USA a Európu, aby pomohli odraziť ruskú agresiu. Ruský minister obrany Sergej Šojgu koncentráciu vojenského personálu v týchto oblastiach vysvetľoval „kontrolami“. Ukrajinská armáda premiestnila do kontaktnej zóny na Donbase približne 120 000 vojakov. Samozvané Donecká republika a Luganská republika majú k dispozícii 30 000 vojakov.