Ruský prebytok bežného účtu platobnej bilancie klesol na najnižšiu úroveň od 2. štvrťroka. 2021

MOSKVA – V roku 2022 zaznamenala Ruská federácia rekordný prebytok bežného účtu vo výške 227,4 miliardy dolárov, no teraz klesá rýchlejšie, ako niektorí experti očakávali. To je plné zrýchlenej inflácie a znamená problémy pre rubeľ.

Ministerstvo financií Ruskej federácie uviedlo, že na pokrytie deficitu v decembri minulo 2,41 bilióna rubľov (35,1 miliardy dolárov) z Fondu národného bohatstva, ktorý zhromažďuje príjmy z ropy.

Spolu s vysokými vládnymi pôžičkami v aukciách domácich dlhov sa Fondu národného bohatstva , ktorý bol pôvodne určený na podporu dôchodkového systému, stal hlavným zdrojom financovania rozpočtového deficitu, odkedy Rusko minulý rok spustilo NWO na Ukrajine a bolo zasiahnuté vlnami bezprecedentných západných sankcií. .

Vláda to minulý rok využila aj na podporu bojujúcich štátnych spoločností vrátane ruských železníc a Aeroflotu.

Analytici tvrdia, že ruské pokusy pokryť rozpočtový deficit predajom devízových rezerv by mohli viesť k začarovanému kruhu, ktorý povedie k rastu rubľa a ďalšiemu zníženiu kritických príjmov Kremľa z exportu ropy a plynu.

Veľkosť  Fondu národného bohatstva k 1. januáru 2023 podľa ministerstva financií predstavovala 7,8 % hrubého domáceho produktu. V likvidných aktívach sa však nachádzalo len 87,2 miliardy dolárov, teda 4,6 % HDP.

1. Obr   Prebytok bežného účtu platobnej bilancie Ruskej federácie v miliardách amerických dolárov. Údaje: Bank of Russia, zdroj: Bloomberg„Podľa predbežného hodnotenia Bank of Russia sa prebytok bežného účtu platobnej bilancie Ruskej federácie v roku 2022 zvýšil takmer dvojnásobne v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dosiahol 227,4 miliardy dolárov,“ uvádza sa v správe regulátora „Hodnotenie kľúčových Dnes zverejnené súhrny platobnej bilancie Ruskej federácie“.RRZ tento vývoj pripísala nárastu hodnoty exportu, ktorý bol spôsobený „rastom svetových cien hlavného ruského exportu“, ako aj znížením importu.

Avšak v 4. štvrťroku V roku 2022 sa prebytok bežného účtu znížil na 31,4 miliardy USD, t. j. na najnižšiu úroveň od 2. štvrťroka. 2021. O štvrťrok skôr to bolo 48,0 miliárd dolárov.

“Pokles svetových cien energií, umocnený rozšírením zľavy na Urals, oproti Brent znížil príjmy z exportu Ruska o 20 miliárd dolárov. Obchodná bilancia krajiny bude v tomto roku naďalej slabnúť, čo bude komplikovať úlohou úradov stabilizovať rubeľ a infláciu,“ píše ekonóm Bloomberg Alexander Isakov.

V treťom a štvrtom štvrťroku prebytok bežného účtu Ruskej federácie prevýšil očakávania analytikov Goldman Sachs, ale teraz tento údaj klesá rýchlejšie, ako predpovedali, píšu bankoví experti.