USA: inflácia by mohla dosiahnuť 3 až 4 percentá

NEW YORK – Šéf investičnej spoločnosti Independent Strategy David Roche v rozhovore pre CNBC varoval pred bezprostredným prudkým rastom cien v USA.

Podľa finančníka by do polovice roku 2022 mohla miera inflácie v Spojených štátoch dosiahnuť 3 – 4 percentá ročne,  hoci cieľ Federálneho rezervného systému (FRS) bol na úrovni 2 percent.

„A to je úplne nekompatibilné s výnosom 10-ročných amerických dlhopisov na úrovni 1,6 percenta. Táto ziskovosť sa môže ľahko zdvojnásobiť, a keď sa tak stane, dostanete sa do bodu zlomu, ktorý zažijú trhy, “uviedol Roche.

Jedným z dôvodov vysokej inflácie je podľa neho nadmerný dopyt zo strany spotrebiteľov – v dôsledku úspor akumulovaných počas pandémie koronavírusov a pridelených dotácií od vlády. Najnovší balík hospodárskej pomoci, ktorý oznámil prezident Joe Biden, požaduje pre domácnosti celkovo 300 miliónov dolárov.

Nebezpečenstvo príliš vysokej inflácie spočíva v poklese kúpnej sily obyvateľstva, ako aj v raste nákladov na pôžičky pre štát a podniky (keďže investori súhlasia s investovaním iba za podmienok, ktoré kryjú rast cien) . FED sa rovnako ako väčšina ostatných centrálnych bánk snaží udržať infláciu na určitej úrovni, aby zabezpečil stabilný ekonomický rast.