Viktor Nižňanský: Pretrvávajúci centralizmus je príčinou „biedy“ slovenských miest, ale aj obcí

BRATISLAVA – Viktor Nižňanský, bývalý splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy a decentralizáciu štátu zverejnil v časopise Monitor hospodárskej politiky názor na daňový systém.

1 . Výnos dane zo mzdy by mal ostať tam, kde bývajú daňovníci.

Daň z príjmu fyzických osôb je miestne určiteľná daň a preto by jej výnos mal ostať v meste/obci, v ktorej má daňovník trvalý pobyt. To si samozrejme vyžaduje zmenu systému finančného vyrovnávania príjmov a výdavkov miest a obcí.

2. Autonómia miest v rámci miestnych daní a poplatkov je výrazne obmedzená.

Jedná sa napríklad určenie základu dane z nehnuteľností a rôzne, zákonom stanovené výnimky a oslobodenia. Nevhodne je definovaná aj výška poplatku za rozvoj ktorá nepokrýva všetky podmieňujúce a súvisiace investície väčších investičných celkov, ale napríklad už aj výstavby viac ako 100 rodinných domov.

3. Pri financovaní miest nie sú dostatočne zohľadnené dôsledky suburbanizácie, zásadnej zmeny priestorového pohybu obyvateľstva.

To sa netýka iba Bratislavy. Mnohé ďalšie mestá, aj tie s menším počtom obyvateľov, pociťujú denne záťaže spôsobené denne prítomnými obyvateľmi, ale aj občanmi neprihlásenými na trvalý pobyt, z iných miest a obcí, ktorí dochádzajú do centier osídlenia za prácou, štúdiom, kultúrou, zdravotníctvom.

4. Zahraničné investície majú pozitívny dopad na ekonomiku Slovenska, ale aj negatívny dopad na rozpočty miest.

Väčšina zahraničných investícii končí v mestách, alebo v ich blízkom okolí. Znamenajú tiež rast počtu zamestnancov v týchto územiach. Mnohí z nich, domáci aj zahraniční, však nemajú na tomto území trvalý pobyt. Žijú tu v režime prechodného pobytu,
pričom zvyšujú výdavky mesta, ktoré nie sú pokryté žiadnym mechanizmom financovania a idú na úkor trvalo bývajúcich obyvateľov.

Ak chceme aby sa zásadne zmenili podmienky na Slovensku, aby sa Slovensko opäť dostalo na trajektóriu úspešnosti, niet inej cesty ako posilniť postavenie a význam miest. Pochopiť, že úspešnosť národnej ekonomiky závisí od úspechov ekonomiky
miest, najmä v meniacej sa dobe, v období rastu významu miestnej ekonomiky, glokalizácie.

Je dôležité zmeniť zameranie regionálnej politiky a orientovať ju najmä na podporu inovácií a rastu. Z dôvodu je rýchlejšieho prínosu je vhodné orientovať sa na ťažiská osídlenia, v ktorých hrajú rozhodujúcu úlohu ich centrá – mestá. Takto koncipovaná politika umožní aj rýchlejší rozvoj vidieka. Vyrovnávanie disparít je potrebné zabezpečovať zmenou systému finančného vyrovnávania, ktorý nahradí súčasný roztrieštený mechanizmus.

Napísal Viktor Nižňanský.

Monitor hospodárskej politiky vydáva Katedra hospodárskej politiky Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.