Veľká Británia: investori sa otáčajú krajine chrbtom
LONDÝN – Zatiaľ čo vedúci predstavitelia EÚ sa dohodli na pláne na záchranu najslabších ekonomík bloku, rokovania o budúcom vzťahu s Veľkou Britániou po Brexite (odchod kráľovstva z EÚ) nepriniesli žiadny pokrok. Investori vsádzajú na euro a obracajú sa chrbtom k Veľkej Británii uprostred neistoty.
Európska jednotná mena sa od začiatku roka 2019 takmer dostala na najvyššiu úroveň a index zloženia Stoxx Europe 600 od polovice marca pridal 3,5 bilióna dolárov. Investori zvýšili svoj podiel na akciách eurozóny o 9 percentuálnych bodov. Od polovice mája prekonali európske zásoby svojich konkurentov na celom svete.
Zároveň sa libra oslabila a akcie britského akciového indexu FTSE 100 klesli v roku 2020 o 17 percent. Takto krajina zaplatila za odchod z EÚ. Bank of America vo svojom výskume označila Spojené kráľovstvo za najmenej obľúbený región pre investorov. V júnovej správe banka poukázala na to, že ekonomické zdravie krajiny spôsobilo, že libra vyzerala ako rozvíjajúca sa trhová mena, a svoje nedávne výkyvy označila za „prinajlepšom neurotické, v najhoršom nepochopiteľné“.
Spojené kráľovstvo oficiálne opustilo Európsku úniu 31. januára. Do konca roku 2020 sa strany dohodli na prechodnom období, počas ktorého bude naďalej fungovať väčšina právnych predpisov EÚ. V júli však strany ukončili pravidelné rokovania s predstihom, pretože sa nemohli dohodnúť na niekoľkých otázkach.
Uprostred pandémie koronavírusov zažívajú obyvatelia Spojeného kráľovstva najväčší a najostrejší pokles príjmov od ropnej krízy v 70. rokoch 20. storočia. Bank of England predpovedá, že HDP krajiny sa tento rok zníži o 14 percent.