Ruská federácia: polovica obyvateľov je bez úspor

MOSKVA  –  Podiel občanov Ruskej federácie, ktorí začali míňať úspory, dosiahol v júli maximum za posledné štyri mesiace. Vyplýva to z prieskumu centrálnej banky. Teraz 46% Rusov žije bez úspor.

V júli takmer tretina Rusov (32%) pripustila, že od začiatku krízy musia minúť svoje úspory: podľa analytickej správy Ruskej národnej banky podiel týchto občanov dosiahol maximum od apríla. Približne za mesiac od predchádzajúceho merania indikátor vzrástol o 5 percentuálnych bodov. V júli zaznamenala aj centrálna banka výrazný nárast podielu spotrebiteľov, ktorí svoje úspory v plnej miere vyčerpali. Je to štvrtina tých, ktorí museli prejesť „bezpečnostný vankúš“ alebo 8% Rusov.

Ďalších 38% opýtaných tvrdí, že nemajú žiadne úspory. V apríli, na začiatku krízy a obmedzeniami spôsobenými koronavírusom, bolo ich takmer rovnaké množstvo (39%). Ak vezmeme do úvahy občanov, ktorí minú všetky svoje úspory počas pandémie, podiel Rusov bez úspor dosiahol 46%, vyplýva z údajov analytickej správy.

Odhad sa urobil na základe telefonického prieskumu, ktorý si objednala centrálna banka a ktorý urobila spoločnosť „Infom“. Zúčastnilo sa ho 1,5 tisíc Rusov starších ako 18 rokov zo 462 miest a viac ako 280 vidieckych sídiel v 82 regiónoch  krajiny. Prieskum sa uskutočnil 6. – 12. júla, pričom štatistická odchýlka nepresahuje 3%. Od začiatku obmedzení v Rusku spôsobených pandémiou uskutočnila Ruská centrálna banka sedem takýchto prieskumov.

Začiatkom apríla takmer tretina respondentov (32%) uviedla, že ešte neutratili úspory. Za štyri mesiace sa ich podiel znížil o 5 percentuálnych bodov na 28%. Podiel tých, ktorí museli minúť svoje úspory, sa zvýšil o rovnakú sumu.

„Približne jedna z piatich rodín, ktoré míňali svoje úspory (6% respondentov), ​​minula viac ako polovicu z nich a približne jedna tretina polovicu z nich,“ uvádza sa v prieskume.

Takmer štvrtina Rusov (22 – 25% všetkých respondentov) uviedla, že má „bezpečnostný vankúš“, teda úspory, ktoré by vydržali najmenej tri mesiace od momentu straty príjmu.

Úspory Rusov (ktorí ich majú) v prípade náhlej straty príjmu budú stačiť nanajvýš šesť mesiacov, uzavreli autori spoločnej štúdie, ktorú uskutočnila Rosgosstrakh Life Insurance Company a Otkrytie bank. Potom asi pätina respondentov (21,2%) pripustila, že ich úspory budú stačiť maximálne mesiac po tom, čo stratia svoje zárobky.

V druhom štvrťroku bol v Rusku zaznamenaný rekordný pokles reálnych príjmov obyvateľstva. Podľa Štatistického úradu Ruskej federácie toto číslo za tri mesiace od vrcholu pandémie kleslo o 8%, čo sa nestalo od roku 1999.