Universa Investments: trh podobný na sud s pušným prachom, vybuchne ako v roku 1929

Tento týždeň varoval manažér hedžového fondu Universa Investments, že na trhu je “časovaná bomba”, ktorá by mohla mať ešte horšie následky ako krach na burze v roku 1929.

Hedžový fond je komanditná spoločnosť súkromných investorov, ktorých peniaze spravujú profesionálni správcovia fondov, ktorí využívajú širokú škálu stratégií vrátane pákového efektu alebo obchodovania s netradičnými aktívami, aby dosiahli nadpriemerné investičné výnosy.

Finančná páka vyplýva z použitia vypožičaného kapitálu ako zdroja financovania pri investovaní na rozšírenie základne aktív firmy a generovanie návratnosti rizikového kapitálu.

Poradcom spoločnosti Universa Investments je Nassim Taleb, autor knihy Čierna labuť, ktorý predpovedal finančný kolaps, ktorý vyvolal recesiu v roku 2008. V nedávnom liste investorom fond varoval, že ekonomika je na ceste k ďalšiemu finančnému kolapsu, ktorý by mohol zopakovať kolaps, ktorý viedol k Veľkej hospodárskej kríze.

“Ide skutočne o najsilnejšiu časovanú bombu vo finančnej histórii – silnejšiu ako koncom 20. rokov minulého storočia a pravdepodobne s podobnými dôsledkami pre trh,” uviedol investičný riaditeľ spoločnosti Universa Mark Spitznagel v liste, s ktorým sa oboznámila agentúra Bloomberg.

 

Spitznagel už dlho predpovedá, že akciový trh smeruje ku krachu. Jeho nedávna medvedia tendencia je do veľkej miery spôsobená politikou veľmi nízkych úrokových sadzieb Fedu v poslednom desaťročí, ktorá zaplavila trhy likviditou a podporila nadmerné požičiavanie. Výsledkom je “úverová bublina”, ktorá podľa Spitznagela nakoniec praskne a vyvolá “katastrofálny kolaps trhu”.

Na pokraji kolapsu

Jeho názory sa zhodujú s názormi iných odborníkov, ktorí predpovedajú koniec sveta, ako napríklad renomovaného ekonóma Nouriela Roubiniho, ktorý varoval, že vysoká úroveň dlhu a rastúce úrokové sadzby povedú k vážnej recesii a dlhovej kríze, ktorá by mohla zničiť hospodárstvo. Investor Michael Bury (prototyp hrdinu filmu “The Down Game”), ktorý vsadil proti americkému trhu s nehnuteľnosťami v období pred jeho kolapsom, sa tiež domnieva, že éra špekulácií na trhoch sa končí a že akcie sú na ceste k “vážnemu kolapsu”.

“Korekcia, ktorá bola kedysi prirodzená a prospešná, sa zmenila na čierne peklo, ktoré by mohlo systém úplne zničiť,” dodal Spitznagel a predpovedal “spomalenie” podobné Veľkej hospodárskej kríze, ktorá zničila svetové hospodárstvo pred takmer sto rokmi. – Svet je dnes príliš závislý od úverov, dlh je jednoducho obrovský.”

Spitznagel dodal, že Universa shortuje index S&P 500, pričom fond získa 402 %, ak index klesne o 10 % za mesiac, alebo 10251 %, ak klesne o 30 %. Nezverejnil, koľko fond zarobil v roku 2022 pri slabom vývoji indexu S&P 500, ale uviedol, že výnos fondu za posledných päť rokov bol 55 %.