Audítori z USA kontrolujú finančnú pomoc Ukrajine

KYJEV – Námestníčka ministra zahraničných vecí USA pre politické záležitosti Victoria Nulandová oznámila, že audítori sú tento týždeň v Kyjeve, aby zabezpečili zodpovednosť za vojenskú a finančnú pomoc USA.

V Ukrajine sú z korupcie obvinení štátni úradníci. Medzi nich patria tí, ktorí dávali potvrdenia mužom, aby nemuseli kvôli chorobám na front. Colníci za odmenu púšťali mužov do zahraničia.

Nulandová to povedala na štvrtkovom vypočutí o boji proti ruskej agresii v Senáte.

“Administratíva sa naďalej sústreďuje na predchádzanie zneužitiu pomoci alebo zbraní. Spolupracujeme so Svetovou bankou, (poradenskou firmou) Deloitte a tímom amerických vládnych audítorov, ktorí sú tento týždeň v Kyjeve,” uviedla vo svojom úvodnom slove.

Zástupca ministerstva zahraničných vecí osobitne poukázal na najnovšie opatrenia prijaté na Ukrajine v boji proti korupcii.

„Ukrajina musí nielen prežiť túto vojnu, ale musí z nej vyjsť silnejšia, čistejšia, demokratickejšia a európskejšia. O to bojujú ukrajinskí vlastenci. Naši medzinárodní partneri Rozhodnutie odvolať prezidenta Zelenského tento týždeň a prijať rezignáciu predstaviteľov podozrivých z korupcie je silným signálom vlastného odhodlania Ukrajiny v tejto otázke,“ povedala Nulandová.

Ako viete, republikáni, ktorí majú teraz väčšinu v Snemovni reprezentantov USA, aktívne presadzujú myšlienku posilnenia dohľadu nad vojenskou a finančnou pomocou Ukrajine, ktorá predstavuje desiatky miliárd dolárov od začiatku aktívnej fáze vojny s Ruskou federáciou.

Pentagon aj americké ministerstvo zahraničia zatiaľ zaznamenali, že na Ukrajine sa nevyskytli žiadne prípady zneužitia pomoci.

Predtým bolo neoficiálne oznámené, že Biely dom údajne plánuje uzavrieť zmluvu do februára 2023 na implementáciu trojročnej iniciatívy zameranej na monitorovanie vojenskej a finančnej pomoci poskytovanej Ukrajine s názvom „Služby na monitorovanie, hodnotenie a audit podávania správ o Ukrajine“ ( Monitorovacie, hodnotiace a audítorské služby pre Ukrajinu Reporting), alebo MEASURE.