Snaha Číny o internacionalizáciu jüanu napreduje

PEKING – Geopolitické obavy pomáhajú podporovať používanie jüanov napriek slabým trendom zahraničných investícií.

Pre juan to bol výnimočný rok. Na jednej strane to jednoznačne sklamalo investorov, ktorí očakávali, že sa mena zhodnotí, keďže čínska ekonomika koncom roka 2022 ukončila politiku nulovej Covid – 19.

Namiesto toho, po krátkom oddychu, znehodnotila voči americkej mene približne 8,5 percenta z januárových maxím, až kým nedosiahla dno na úrovni približne 7,30 juanu za dolár. Tento trend odrážal pretrvávajúcu slabosť čínskej ekonomiky a veľký odlev kapitálu. Nedávno sa jüan posilnil, ale to je v súlade s ostatnými menami, keďže americká centrálna banka zaujala menej agresívny tón na úrokové sadzby.

Ten istý slabý jüan však v roku 2023 dosiahol niečo celkom pôsobivé: rýchly nárast jeho cezhraničného používania. Odkedy Čína začala v roku 2004 presadzovať internacionalizáciu svojej meny, jej podiel na globálnych platbách zostal v podstate nezmenený. Tento rok však jeho podiel vzrástol z 1,9 % v januári 2023 na 3,6 % v októbri.

Tento podiel zostáva nízky v porovnaní s dolárom (47,25 percenta) a eurom (23,36 percenta). Rast však môže naznačovať zmenu. A Čínska ľudová banka oznámila prudký nárast transakcií na bežnom účte denominovaných v jüanoch. Takmer 30 percent obchodu s tovarom a službami v rámci krajiny aj mimo nej sa uskutočnilo v jej mene. 

Pri zvažovaní hlavných hybných síl týchto zmien vyvstáva niekoľko problémov. Po prvé, zdá sa, že Čína je čoraz ochotnejšia obchodovať v jüanoch. Zdá sa, že dôvody presahujú zníženie nákladov na hedging, ktoré vždy existovali. Samozrejme, je to spôsobené aj geopolitickými problémami.

Zníženie závislosti na americkom dolári alebo iných menách G7 sa pre Čínu stalo dôležitejším vzhľadom na rastúce západné sankcie voči Rusku, ako aj napätie s USA v súvislosti s Taiwanom. Zdá sa, že tieto sankcie boli katalyzátorom toho, aby ostatné krajiny prijali jüan na obchodné dohody. Skutočnosť, že Čína mala pripravený svoj vlastný medzinárodný platobný systém (Cips), keď západné sankcie zasiahli Rusko, určite pomohla. Niektoré medzinárodné platby v RMB uskutočnené prostredníctvom Cips nepoužívajú medzibankový systém zasielania správ Swift, čo sťažuje ich sledovanie. To tiež znamená, že podiel jüanu na globálnych cezhraničných transakciách môže byť podhodnotený.

Okrem vytvorenia Cips zaviedli čínske orgány ďalšie dôležité nástroje na podporu internacionalizácie renminbi, ako sú bilaterálne menové swapy medzi PBOC a viac ako 30 centrálnymi bankami. Tieto swapové linky boli v minulosti nečinné v centrálnych bankách hostiteľskej krajiny, ale teraz sa začínajú využívať vzhľadom na rastúce finančné potreby niektorých rozvojových krajín. Pozoruhodným príkladom je Argentína, ktorá už stiahla zo svojej swapovej linky na pokrytie platieb MMF ekvivalent 1 miliardy dolárov v jüanoch. Čínske úrady tiež zintenzívnili úsilie o zvýšenie offshore likvidity pre jüan zriadením zúčtovacích centier pre túto menu.

Zatiaľ čo všetky tieto inštitucionálne mechanizmy môžu určite zvýšiť likviditu offshore renminbi, tento proces zostane obmedzený, pretože mena nie je konvertibilná. Inými slovami, spoločnosti len ťažko použijú jüany, ktoré zarobia vývozom do Číny, na niečo iné, ako na nákup tovaru s čínskou menou alebo splatenie dlhu ňou. Inými slovami, prijímaním platieb (alebo financovania) v RMB krajiny efektívne zvyšujú svoju závislosť od Číny.

Čo sa týka posledného bodu, čínske banky používajú juan aj na požičiavanie do zahraničia. V októbri 2023 sa toto číslo zvýšilo na 28 percent celkových cezhraničných úverov zo 17 percent na konci roka 2021. Oveľa vyššie náklady na financovanie v dolároch ako v jüanoch uľahčujú hostiteľským krajinám získanie financovania v čínskej mene. K neochote krajiny požičiavať v dolároch prispieva aj veľký odlev kapitálu z Číny.

Zároveň sa jüanu nedarí tak dobre ako investičnej mene. Podiel zahraničných investícií na domácich trhoch Číny už 18 mesiacov klesá. To platí najmä pre zahraničných investorov s pevným výnosom. Ich podiel na vlastníctve domácich dlhopisov klesol z 3,5 % na svojom vrchole na 2,5 % v júni 2023.

Túto rastúcu dichotómiu možno vysvetliť špeciálnymi charakteristikami Číny. Na jednej strane sa ekonomická dominancia Číny mení na páku na presadzovanie svojej meny. Nedostatočná konvertibilita čínskej meny zároveň veľmi sťažuje investorom nákup aktív v jüanoch.

This photo illustration shows Chinese 100 yuan notes in Beijing on January 14, 2020. – The United States removed the currency manipulator label it imposed on China last summer, a sign of easing tensions between the economic powers after nearly two years of conflict. Separately, official data showed that Chinas trade surplus with the United States narrowed in 2019, a day before the two countries sign a phase one trade deal in Washington. (Photo by NICOLAS ASFOURI / AFP) (Photo by NICOLAS ASFOURI/AFP via Getty Images)

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.