Rezervná banka Indie digitalizuje miestnu menu

DILÍ – Centrálna banka Indie začne používať digitálnu rupiu na platy na trhu s vládnymi cennými papiermi od 1. novembra 2022 ako súčasť pilotného projektu, uviedol regulátor.

“Príkladom využitia tohto pilotného projektu sú transakcie so štátnymi cennými papiermi na sekundárnom trhu. Očakáva sa, že využitie digitálnej rupie vo veľkoobchodnom segmente zefektívni medzibankový trh. Vysporiadanie v peniazoch centrálnej banky by znížilo transakčné náklady odstránením potreby infraštruktúry na zabezpečenie vyrovnania alebo kolaterálu, aby sa znížilo riziko vyrovnania,“ uviedla centrálna banka.

Na pilotnom projekte bolo identifikovaných deväť najväčších bánk v Indii, konkrétne: State Bank of India, Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank, ICICI Bank, Kotak Mahindra Bank, Yes Bank, IDFC First Bank a HSBC.

„Prvý pilotný projekt v segmente digitálnych rupií – je maloobchod so štátnymi cennými papiermi – pozn. red.) sa začne 1. novembra 2022,“ uviedol regulátor.

Ako sa uvádza v správe, skúsenosti z tohto pilotného projektu budú v budúcnosti tvoriť základ ďalších projektov o využívaní digitálnej rupie pri rôznych transakciách a cezhraničných platbách.

Po prvýkrát oznámila Reserve Bank of India (centrálna banka) svoju túžbu zaviesť digitálnu menu minulý rok, keď sa diskutovalo o zákaze používania akýchkoľvek kryptomien v krajine.

Neskôr orgány krajiny opustili myšlienku zákazu kryptomeny a začali diskutovať o jej regulácii.