V Kyjeve akože vraždili, ale zabili dôveru v médiá

Tragédia sa zmenil na detektívku a komédiu so šťastným koncom. Po menej ako jednom dni po tom, čo ohlásili zabitie Aradija Babčenko v Kyjeve, Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) uviedla, že vražda bola inscenovaná a Bačenko žije. Ruský denník Vedomosti komentuje dnes prípad v redakčnom komentári, ktorý sa v angličtine označuje pojmom editorial.

Príbeh s inscenovaním má dôležitý etický kontext. Áno, špeciálna operácia SBU simulovať vraždu na kvôli špeciálnym cieľom, nie je ukrajinským know-how, ale je to tradičný spôsob fungovania tajných služieb. Z Rusku je známa inscenácia smrti Vilora Struganova, známeho ako Paša Farebnáhudba, v roku 2000 za organizáciu atentátu na svojho obchodného partnera Anatolija Bykova bol odsúdený na šesť a pol rokov odňatia slobody. Vo svete je známy prípad falšovania   vraždy hlavných odporcov Muammara Kaddáfího v roku 1984.

Ale rozsah inscenácie s mediálnou podporou na úrovni štátnych orgánov prináša do praxe falošné správy (fake) a to dokonca falošné správy, ktoré prinášajú na novú úroveň. Tento prípade bol po prvý raz v takom garde, že štátni úradníci na vysokej úrovni sa zapojili do inscenácie na vysokej úrovni. Po “zabití” Babčenka bude oveľa ťažšie dôverovať nielen správam z médií, ale aj potvrdeniam správ z ústav prvých osôb v štáte.  A čo keď je to ďalšia špeciálna operácia? Z dlhodobého hľadiska to nielenže zabije dôveryhodnosť “potvrdených” informácií, ale tiež narušuje už zužujúcu sa líniu medzi realitou a výmyslom.

V Rusku v rokoch 2014-2017 podľa Nadácie obrany Glasnost zabili, alebú nezvestní 17 novinári, 237 napadli. Zatiaľ nenašli objednávateľov skutočných a nie inscenovaných vrážd Jurija Ščekočikina, Paula Khlebnikova a Anny Politkovskej.