The Washington Post tvrdí, že Ukrajina podvádza

Jedným z dôvodov, kvôli ktorým sú demokratické štáty nešikovné, aby mohli vôbec reagovať   na tok hrubej dezinformácie zo strany Ruska, že neexistuje žiadny zrejmý spôsob, ako zasiahnuť priamu odpoveď  podľa princípu “oko za oko “- píše komentátorka denníka The Washington Post Ann Applebaum.

Smrť ruského novinára Arkadija Babčenka zinscenovali v utorok ukrajinské tajné služby. Novinár žije a predstúpil v stredu pred novinárov na tlačovej konferencii v Kyjeve. Informovali o tom tlačová agentúra AP a spravodajská televízia Sky News. “Až doteraz väčšina západných vlád oficiálne upúšťala od verejného trollingu a otvoreného podvodu, ktoré pravidelne využívajú Rusi, píše autorka. Dodáva Teraz však ukrajinské bezpečnostné služby porušili tabu, píše autorka.

 

Troll je v internetovom slangu zvyčajne anonymný účastník online diskusných fór, chatov či blogov, ktorý zasiela zámerne provokatívne, urážlivé alebo irelevantné (off-topic) príspevky k citlivým témam, ktorých hlavným zmyslom je vyprovokovať ostatných užívateľov k emotívny odozve alebo inak narušiť normálne, vecnú diskusiu. Činnost trolla sa v internetovom diskurze nazývaná trolling, alebo trolovanie.

Činnosť trollov neunikla ani sociálnym inžinierom. Tak sa stáva, že je troll plateným, alebo i z presvedčenia dobrovoľným spolupracovníkom nejaké agentúry. Činnosť trollov býva kvôli dosiahnutiu nejakého cieľa koordinovaná. Ciele môžu byť rozličné, od propagácie nejakého výrobku cez dezinformačnú činnosť nejakej agentúry , alebo napríklad kvôli propagácii určitého náboženstva.

Ide o “falošnú správu”, teda fake o vražde veľkého kritika Kremľa, novinárky Arkadija Babčenka. V stredu večer, ukrajinská bezpečnostná služba všetko zmenila a na tlačovej konferencii oznámila, že vražda bola fiktívna, ale Cieľom bolo dolapenie vraha, ktorému zaplatili  40 tisíc amerických dolárov. “Samozrejme,” píše Applebaum, “tak vystavili Rusov bláznivcom a sami sebe múdrym.”

“Ale v podstate, táto operácia mala viac spoločného s ruskou operáciu, alebo dokonca so staromódnou sovietskej operácie než ochotní uznávať ukrajinské orgány”, – je presvedčený, autor. Cieľ bol ušľachtilý, ale zvolené prostriedky budú ďalej znižovať už mikroskopickú úroveň dôvery Ukrajincov voči ich vláde a médiám.