Rusko a OPEC vplývajú na cenu čierneho zlata

Po tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa sa OPEC a Rusko pripravujú na otvorenie ropných kohútikov. Očakáva sa, že zvýšenie produkcie na milión barelov denne zaplní medzeru vytvorenú Venezuelou a Iránom. Riadenie Rijádu a Moskvy však môže naraziť na nesúhlas niektorých krajín ropného kartelu.

S obmedzenou dodávkou ropy a zvýšenie cien za čierneho zlata, dve ropné giganty Saudská Arábia a Rusko dohodli na novej otvorenie brán, ktoré boli upevnené na rámcovú dohodu dosiahnutú s 22 ďalších výrobcov, a to ako vo vnútri, tak zvonku Organizácia krajín – vývozcov ropy (OPEC ). O tejto hlásené zmluvu po tom, čo minister energetiky Saudskej Arábii Khalid al-Falih, stretol so svojím ruským náprotivkom Alexander Novak vo štvrtok 24. mája v ekonomickom fóre v Petrohrade. Diskusia o otázke zvýšenia výroby dvoch obrovských výrobcov bez konzultácií s inými krajinami, ktoré sa zúčastňujú na dohode, môže spôsobiť problémy v karteli. Niektorí odborníci sa domnievajú, že na kritickom summite OPEC, ktorý sa má konať budúci mesiac vo Viedni, niektorí členovia môžu vzniesť námietku proti oficiálnemu prijatiu tohto návrhu. Citigroup vedúci oddelenia komoditných trhoch výskumu Ed Moors v rozhovore pre Bloomberg povedal: „Môže to byť schôdzka plná kontroverzie „. A podľa iných odborníkov tento problém môže byť ešte krehkejší. Vzhľadom k tomu, Ruska a Saudovia majú za cieľ zvýšenie produkcie, aby kompenzovali pokles, ku ktorému dochádza napríklad kvôli poklesu produkcie ropy vo Venezuele a obnovených amerických sankcií proti Iránu. Predpokladá sa, že tieto krajiny nielenže nič vyhrať, ak ventily otvoria znovu, ale veľa stratiť v prípade uťahovaní vývoja cien ropy, ktorý začal na konci minulého týždňa.

Vyššia ponuka, nižšie ceny

“Ak ostatné krajiny nesúhlasia so zvýšením produkcie ropy, urobí to Saudská Arábia sama,” hovorí Roger Diwan, analytik spoločnosti IHS Markit vo Washingtone. “V tejto záležitosti nie je veľa alternatív.” Po vyhlásení pripravenosti zmierniť obmedzenia dodávok ceny ropy klesli. Zatiaľ čo ropa WTI (West Texas) klesla o 4% na 67,88 USD za barel, ropa Brent klesla o 3,1% na 76,37 USD. Analytici americkej investičnej banky, Cantor Fitzgerald a Ashley Keltmi v rozhovore pre denník Financial Times uviedli, že “vzhľadom na politiku…zo strany OPEC ceny ropy v krátkodobom horizonte  budú aj naďalej klesať “. Vo Viedni sa 22. júna uskutoční oficiálne stretnutie s OPEC a Ruskom.

Kto vyhrá, kto stratí

V piatok 25. mája sa futures, čo sú termínované kontrakty, teda súčasný záväzok, že predávajúci o určitý čas  kúpi tovar, na ropu v USA znížili o 4,4% na 67,49 dolárov za barel. S poklesom cien na jednu z najnižších úrovní za rok sa väčšina výsledkov dosiahnutých v máji stratila. Prijatie aliancie 22 krajín smerom k zmierneniu obmedzení dodávok je pre Saudskú Arábiu dôležité. Avšak, formálne prijatie tohto kroku na summite OPEC 22. júna sa bude považovať za víťazstvo pre prezidenta USA Trump, ktorý vo svojom zápise v mikroblogu minulý mesiac obvinil ropný kartel z umelo vysokých cien. Venezuela, ktorá má najväčšie zásoby ropy na svete vo výške 300 miliárd barelov, aktívne lobuje, aby zabezpečila dosiahnutie dohody v roku 2016 v rámci OPEC. Objem výroby ropy vo Venezuele klesol na najnižšiu úroveň od 50. rokov minulého storočia. Ešte väčšia strata príjmov v dôsledku poklesu cien ropy by mohla priniesť finančný kolaps v tejto krajine. A Irán, Saudská Arábia, hlavný konkurent v kraji, pretože nových amerických sankcií čelia riziku výnosu do Rijádu drvivú väčšinu svojich zákazníkov.