Akcie dvoch najväčších gruzínskych bánk na Londýnskej burze cenných papierov klesli

TBILISI – Hodnota akcií dvoch najväčších bánk v Gruzínsku – TBS Bank Group a Bank of Georgia Group na Londýnskej burze cenných papierov (LSE) klesla na pozadí politickej krízy.

“Len za jeden deň klesla cena akcií Bank of Georgia Group o 20% a od začiatku mesiaca je pokles o viac ako 26%. Akcie TBS Bank Group na londýnskej burze sa od začiatku mesiaca za jeden deň oslabili o 15% – o 25%,” uvádza sa v publikácii.

V publikácii sa uvádza, že súčasný pokles akcií gruzínskych bánk na LSE je najvýznamnejší v histórii ich obehu na burze.

V Gruzínsku už takmer mesiac prebiehajú protesty proti zákonu o transparentnosti zahraničného vplyvu, ktorý gruzínsky parlament schválil v treťom čítaní 14. mája a ktorý politická opozícia v krajine považuje za proruský. Európska únia a Spojené štáty zákon ostro kritizovali a vyzvali orgány krajiny, aby ho odmietli prijať. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová vyhlásila, že zákon bude vetovať. Parlamentná väčšina zase oznámila svoj zámer prekonať prezidentovo veto.