USA a Severná Kórea zastavia vojenské akcie

Líder KĽDR Kim Čong-Un počas rozhovov  s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v utorok vyhlásil, že obe strany by mali zastaviť nepriateľské vojenské akcie a prezident USA súhlasil.

“Rešpektovaný najvyšší vodca povedal, že na zabezpečenie mieru a bezpečnosti v regióne je potrebné urobiť odvážne rozhodnutie zastaviť nepriateľské vojenské akcie, ktoré sa navzájom obťažujú,” uviedlo vyhlásenie. “Prezident USA vyjadril túto záležitosť a oznámil svoj zámer zastaviť spoločné vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré Pchjongjang považuje za provokáciu,” napísala agentúra KCNA.

Podľa severokórejského vodcu, Spojené štáty a Severná Kórea je potrebné prijať systémové opatrenia na zabezpečenie regionálnej stability a odstránenie jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.

“Za účelom dosiahnutia mieru, stability a odstránenie jadrových zbraní na Kórejskom polostrove, obe krajiny by mali sľubujú, že budú liečení vzájomného porozumenia pre seba a nebude skrývať nenávisť, a aby zabezpečili, že budú musieť prijať právne a systémové opatrenia,” – citácie agentúry slovách Kim Čong-un ,

“Vedúci predstavitelia KĽDR a USA sa tiež dohodli, že pre dosiahnutie odstránenia jadrových zbraní na Kórejskom polostrove by mala byť dodržaná zásada konzistencie,” – píše sa vo vyhlásení. Ako poznamenala agentúra, summit označil “radikálnu zmenu v meniacich sa vzťahoch medzi KĽDR a USA, ktoré boli nepriateľské”.

Okrem toho, ako uviedla agentúra v Spojených štátoch sľúbil poskytnúť bezpečnostné záruky, aby Severná Kórea, rovnako ako oznámil možné zrušenie sankcií proti Pchjongjangu ako podpora dvojstranného dialógu.

Prezident USA a KĽDR vodca Kim Čong-un nechal Singapur v utorok, kde prvý dokument podpísal v histórii summite oboch krajín, ktoré sa zaviazali vytvoriť bilaterálnych vzťahov v novom formáte. Uvádza, že posilnenie vzájomnej dôvery môže prispieť k odstráneniu jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.