Futbal prinesie Rusku rast ekonomiky o 1%

Celkový objem investícií do Svetového pohára FIFA v roku 2018 v Rusku predstavuje viac ako 1,9 miliardy amerických dolárov. Majstrovstvá sveta vo futbale (oficiálny anglický názov: FIFA World Cup) sú najdôležitejšou súťažou v medzinárodnom futbale. Ruská vláda odhadla, že celkový ekonomický efekt bude asi 1% hrubého domáceho produktu.

Kumulatívny účinok, zo Svetového pohára, ktorý sa koná v 11 ruských mestách v júni a júli, bude mať na HDP Ruska v období 2013-2018 vplyv asi 867 miliárd rubľov. To zodpovedá približne 1% ročného HDP, v súlade s vládnou štúdiu o vplyve turnaja o ruskom hospodárstve. Toto je jednorazové efekty, a vrátane vplyvu na šampionáte na HDP a Hrubé regionálne produktz (GRP)

Autori tiež zdôrazňujú dlhodobý ekonomický efekt spojený s očakávaným rastom cestovného ruchu a rozvoja infraštruktúry. Podľa predbežných odhadov bude predstavovať 150 až 210 miliárd rubľov. rok v horizonte piatich rokov, uviedla štúdia. Hodnotenie ekonomických účinkov sa uskutočnilo podľa medzinárodnej metodiky (rovnaké prístupy sa použili pri posudzovaní účinkov Svetového pohára FIFA 2006 v Nemecku a letných olympijských hier v Londýne v roku 2012). Štúdiu pomáhala medzinárodná spoločnosť McKinsey Alexei Sorokin, generálny riaditeľk organizačného výboru Ruska-2018, uviedol pri prezentácii správy správy. Odhady budú v septembri vylepšené, povedal Sorokin.

V celkovom efekte je 86% spôsobené vplyvom investičných a prevádzkových nákladov (746 miliárd rubľov), zatiaľ čo vrchol týchto investícií do športovej a dopravnej infraštruktúry klesol v rokoch 2016-2017. Ďalších 14% v kombinovanom efekte (121 miliárd rubľov.) Poskytne príliv turistov priamo počas majstrovstiev.