Svetová ekonomika je na pokraji obchodnej vojny

Podľa Roberta Azeveda, generálneho riaditeľa Svetovej obchodnej organizácie, svetová ekonomika je na pokraji obchodnej vojny. Vedúci WTO požaduje spoločné úsilie na záchranu hospodárstva. Novinár nemeckého vydania Handelsblatt Torsten Ricke hovoril s Azevedom.

Podľa Azeveda sa na summite G-7 ukázalo, že existujú veľké rozdiely v obchodnej politike. Napriek tomu je potrebné udržiavať dialóg medzi krajinami. “Ak nebudeme ďalej hovoriť medzi sebou, všetko nevyhnutne povedie k eskalácii,” povedal politik. Zároveň je potrebné zachovať produktívny kontext budúcich rokovaní. “Ak politickí vodcovia neobnovia tento konštruktívny duch, svetová ekonomika a naši občania budú trpieť,” dodal Azevedo.

“Ak prídete eskalácii, povedie to k poklesu už v celom svete, vidíme známky toho, že proces zhoršovania začali pozorovať zdržanlivosť v investičných a spotrebiteľských spoločností pôsobiacich v prípade obchodnej vojny, tento proces bude nepochybne zosilnie v obchodnom spore …” – vedúceho WTO. “Na summite v Kanade navrhne americký prezident Trump, aby boli zrušené všetky obchodné obmedzenia v G-7. Je to dobrý nápad?” – spýtal sa novinár.

“Liberalizácia obchodu. – To je vždy veľa hlavy štátu a vláda musí aj naďalej sledovať túto myšlienku predovšetkým, pretože rokovania o transatlantickej dohody o voľnom obchode medzi EÚ a USA boli zastavené.” – povedal Azevedo. Trump tvrdí, že v dohodách o voľnom obchode partneri oklamali USA a poukazujú na americký deficit zahraničného obchodu. Je toto odôvodnenie?

“Vždy existuje niekoľko dôvodov pre distribúciu obchodnej bilancie medzi krajinami To sa netýka iba ciel, ale aj na konkurencieschopnosť, výmenných kurzov a hospodárskej politiky jednotlivých krajín, teda obchodná politika by sa nemala spoliehať len na deficitu zahraničného obchodu ..” – povedal.

Do Američanov zaobchádza nečestne v obchode? “S Spojených štátoch považované poskytujú túto WTO pravidlá Tieto pravidlá Amerika Súhlasila s ostatnými krajinami, súčasná vláda USA teraz navrhuje, aby tieto predpisy boli údajne zle vyjednával predchádzajúcej administratívy bodu, ktorý nemôžem nič hovoriť …” – povedal Azevedo k záveru, , berúc na vedomie potrebu účasti WTO na rokovaniach s cieľom vyriešiť dnešnú dilemu svetového obchodu.