MMF: rast ruskej ekonomiky bude tohto roku 4,4 %

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) verí v ruskú ekonomiku.

MMF zlepšil odhad rastu v roku 2021 z 3,8 na 4,4 percenta. Uvádza sa to v správe World Economic Outlook Update. V januári sa západní odborníci domnievali, že rast HDP bude 3 percentá.

Organizácia očakáva, že ekonomika v roku 2022 vzrastie o 3,1 percenta namiesto o 3,8 percenta. Odhad rastu svetovej ekonomiky zostal pre rok na úrovni šiestich percent. Ekonomika Číny podľa MMF tento rok porastie o 8,1 percenta, USA – o 7 percent, eurozóna – o 4,6 percenta.

Organizácia tiež zlepšila svoju predpoveď priemerných svetových cien ropy o 6,16 USD na 64,68 USD za barel a o 8,2 USD v roku 2022 na 63,02 USD za barel. Podľa MMF bude priemerná cena ropy v tomto roku 41,29 USD za barel.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým povedal, že krajina prekonala ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu. Podľa neho sa vo všeobecnosti ruská ekonomika vzchopila a už tento rok budú prijaté opatrenia umožňovať sebavedomý prechod k rastu základných ekonomických ukazovateľov.

Ruské ministerstvo financií prišlo s novými opatreniami, ktoré by mali prispieť k rovnomernejšiemu rozdeleniu daní medzi regionálne rozpočty, píše Vedomosti s odvolaním sa na federálneho predstaviteľa. Informáciu denníku potvrdil aj účastník rozhovoru v správe guvernéra jedného z regiónov a zdroj blízky vláde.

Toto sú dva hlavné návrhy. Prvý z nich predpokladá spravodlivejší výpočet dane z príjmu právnických osôb v mieste skutočnej výroby tovaru. Daň z príjmu ako celok predstavuje 20 percent, tri percentá sa pripisujú do federálneho rozpočtu a 17 percent – do regionálneho rozpočtu a táto časť sa rozdelí medzi materskú organizáciu a pobočky v pomere k podielom na zisku. Tieto podiely sú zase stanovené na základe mzdových nákladov a priemerných ročných nákladov na fixný majetok – čím viac fixných aktív je v pobočke, tým viac daní zostáva v regióne. Skreslenie, ako vysvetlil partner daňového poradcu Dmitrij Kostalgin, môže nastať v dôsledku skutočnosti, že mzdový fond v ústredí sa môže značne líšiť od fondu v pobočkách v regiónoch a meg Office môže navyše „oddialiť“ daň . Minister financií Anton Siluanov už uviedol, že veľké podniky, ktoré pracujú prostredníctvom takzvaných konsolidovaných skupín daňových poplatníkov (CGN), „vyberajú základ dane“ a v boji proti tomu boli navrhnuté zmeny a doplnky, ktoré pomohli subjektom, z ktorých predtým profitovali preč. Od roku 2023 bude režim CTG zrušený.

Druhý návrh sa týka daní z príjmu fyzických osôb (PIT) pre tých, ktorí sú zamestnaní na základe zmluvy na diaľku. Teraz sú vyplatené do rozpočtu subjektu, v ktorom je organizácia zaregistrovaná na daňovom úrade, a predpokladá sa, že tieto peniaze musia byť prevedené do regiónu, kde sa zamestnanec skutočne nachádza, to znamená v mieste jeho dane. účtovníctvo a registrácia, vrátane dočasných. Expert HSE Vladimir Saskov poznamenal, že súčasný systém rozdeľovania dane z príjmu fyzických osôb môže skutočne spôsobiť nerovnováhu. Vysvetlil, že človek žijúci napríklad v moskovskom regióne využíva infraštruktúru tohto regiónu, ale nezúčastňuje sa na jeho daňových príjmoch, ak je spoločnosť, kde pracuje, zaregistrovaná v Moskve. Natalya Zubarevich, profesorka Geografickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity, zasa objasnila, že návrh na prerozdelenie finančných prostriedkov s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvní obmedzený počet predmetov, predovšetkým Moskovského a Leningradského regiónu.

Vedomosti 20. júla informovali, že niekoľko ruských ministerstiev a rezortov bude musieť pripraviť návrhy na „mobilizáciu príjmov“ federálneho rozpočtu na roky 2022 – 2024. Týkalo sa to ministerstva financií, hospodárskeho rozvoja, ministerstva energetiky, vnútra, ministerstva dopravy, Federálnej daňovej služby (FTS) a Federálnej colnej služby (FCS). bolo rozhodnuté odmietnuť návrhy na dodatočné zdanenie ropného priemyslu alebo bohatých občanov.

 (Na spracovaní materiálu sa podieľala praktikantka Finančných novín, Diana Laluašvili,  študentka Fakulty žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova)

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.