MMF: vo svete rastú ceny surovín je riziko inflácie

WASHINGTON – Medzinárodný menový fond (MMF) v nedávnej správe o oživení globálnej ekonomiky z dôsledkov pandémie koronavírusu predpovedal roky vysokých cien a rýchlejšej inflácie, než je vo svete obvyklé.

Dokument je zverejnený na webovej stránke organizácie. MMF doteraz, podobne ako ostatné finančné inštitúcie, zastával názor, že súčasný nárast inflácie je dočasným javom a skončí sa odstránením následkov pandémie. Naznačili to viaceré faktory, medzi ktoré patrí oneskorený dopyt obyvateľstva, prerušenie dodávateľských reťazcov, zložitá situácia na trhu práce, ako aj podporné opatrenia svetových vlád a centrálnych bánk, ktoré viedli k aktívnemu rastu ponuky peňazí v obehu.

Predpokladá sa, že eliminácia týchto faktorov povedie k normalizácii všeobecnej situácie v ekonomike a úrovne inflácie. V novej správe však MMF vyjadruje obavy, že ani prekonanie počiatočných následkov pandémie a zrušenie obmedzení nevyrieši problém inflácie, ktorá zostane na vysokej úrovni.

Podľa autorov môžu nové problémy spôsobiť ďalšie logistické prerušenia a rast cien nehnuteľností, ako aj devalvácia mien v rozvojových krajinách, čo vedie k zvýšeniu dovozných nákladov v nich.

MMF označuje šírenie očkovania proti koronavírusom a aktívne očkovanie obyvateľstva za pozitívny faktor. Autori však stanovujú, že možný výskyt nových kmeňov môže spomaliť zotavenie alebo ho úplne zastaviť.