Japonsko: bez výstupného poplatku sa nepohneš

Od dnešného dňa Japonsko zavádza novú daň, presnejšie povedané jednorazový poplatok 1 000 japonských jenov (JPY), pre domácich obyvateľov a aj cudzincov, ktorí opúšťajú krajinu. Napísal o tom denník  Nikkei Asian Review. Daň bude súčasťou ceny cestovného lístka na loď, alebo letenky.

Novú daň budú platiť nielen občania Japonska, ale aj cudzinci, ktorí opúšťajú krajinu. Daň nebudú platiť len tí, ktorí budú v krajine do 24 hodín a Japonsko je pre nich len tranzitná krajina. Daň nebudú platiť aj deti, ktoré majú menej ako 2 roky. Vláda očakáva, že nová daň by mohla priniesť do štátnej pokladne približne 50 mld. JPY. Vláda predpokladá, že získané peniaze vloží do elektronických zariadení umožňujúcich rozpoznávanie tvárí. Tie by mali urýchliť procedúry pri prekračovaní hraníc. Okrem toho by chcela finančné prostriedky vložiť do rozšírenia služieb pre turistov v cudzom jazyku.

V minulom roku roku počet turistov v Japonsku presiahol 30 miliónov. Predpokladá sa, že v tomto roku by ich mohlo byť viac. 1000 JPY = 9,92 USD.