Oslobodenie Osvienčimu sovietskou armádou

BRATISLAVA – Dnes oslavujeme výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim sovietskou Červenou armádou. Je to Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

Veľvyslanec Ruskej federácie I. B. Bratčikov v súvislosti s dnešným dňom povedal: “Dvadsiateho siedmeho januára sa na celom svete oslavuje Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Tento dátum nebol vybraný náhodou. V roku 1945, v tento deň, počas krvavých bojov, sovietske jednotky oslobodili najväčší nacistický tábor smrti Osvienčim, nachádzajúci sa na území dnešného Poľska. V tomto tábore bolo podľa rôznych odhadov povraždených od pol druha až štyri milióny ľudí, z toho deväťdesiat percent to boli ľudia židovskej národnosti…”

Koncentračný tábor Osvienčim bol počas druhej svetovej vojny nemecký vyhladzovací tábor. Prenasledovaní boli predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, sovietski zajatci a taktiež mnohé iné národy Európy.

Väčšina našla svoju smrť v plynových komorách. Koncentračný tábor fungoval v rokov 1940 až 1945, počas ktorých dochádzalo k masovým popravám. V Osvienčime zahynulo približne jeden a pol milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty. Najväčšiu vinu za experimenty nesie Josef Mengele.

Tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I. Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis Arbeit macht frei, ktorý by sme mohli do slovenčiny preložiť ako „práca oslobodzuje“.

Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený v Brezinke najväčší komplex – Auschwitz Birkenau (Auschwitz II.), ktorý sa nachádza asi tri km od dedinky Osvienčim. Zomrelo tu viac ako milión väzňov. Známa je tu aj rampa, kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore. Zo spomínaných dvoch táborov väzni často odchádzali do pracovného tábora v Monowiciach – Auschwitz III.