Putin vystúpil v Davose, dnes kritizoval kapitalizmus

DAVOS – Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin po prvýkrát za posledných 12 rokov vystúpil na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Originál anotácie je tu.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Bratislave poskytlo Finančným novinám preklad základných myšlienok z jeho prejavu.

Prvýkrát od roku 2009 vystúpil ruský prezident Vladimír Putin na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Ruský televízny kanál RTVI vybral  hlavné myšlienky z vystúpenia ruského lídra.

„Horúci” konflikt vo svete, do ktorého by sa zapojilo veľa krajín, je dnes nemožný. Podľa prezidenta by to viedlo k „koncu civilizácie“. Vladimír Putin si zároveň myslí, že „situácia sa môže vyvinúť nepredvídateľne a nekontrolovateľne, ak sa neurobí nič, čo by tomu zabránilo“. Skutočnosť, že sa USA a Rusko dohodli na predĺžení platnosti Zmluvy o znížení strategických zbraní, označil Putin za „krok správnym smerom“. Zároveň sa podľa jeho názoru v súčasnosti vo svete „rozpory stále krútia, ako sa hovorí, špirálovite“.

Sociálna stratifikácia vedie k radikalizovaniu názorov ľudí. Podľa V. Putina vo svete v poslednom čase rastie sociálne napätie. To „provokuje rast populizmu, pravicového a ľavicového radikalizmu a ďalších extrémov“. V. Putin je presvedčený,  že tradičné opatrenia na stimuláciu ekonomiky, ktoré sa uplatňovali nedávno, už nefungujú. Zvyšovanie úverov na ich podporu je nemožné a „kvantitatívne uvoľňovanie iba nafukuje bublinu hodnoty finančných aktív a vedie k ďalšej stratifikácii v spoločnosti“. Globálna pandémia koronavírusu odhalila problémy súčasného zriadenia sveta. Okrem toho „podnietila urýchlenie štrukturálnych zmien, ktorých predpoklady sa už vytvorili už dosť dávno“.

Budovanie ekonomiky založené na skutočnosti, že väčšina peňazí patrí 1% populácie (takzvaná „zlatá miliarda“), je podľa Putina neudržateľné. „Je to  iba deštruktívna pozícia,”  – zdôraznil. Za hlavnú úlohu sveta ruský prezident považuje odstránenie chudoby. V.  Putin uviedol, že veľké technologické korporácie už v mnohých ohľadoch konkurujú štátom, majú miliardy klientov a ich politiku možno nazvať monopolistickou. V. Putin je toho názoru, že v súčasnosti už nie je možné budovať unipolárny svet – pokusy o jeho vytvorenie sú minulosťou. „Takýto monopol svojou povahou odporoval kultúrnej a historickej rozmanitosti našej civilizácie,“ — dodal. Existujúce globálne inštitúcie z Putinovho pohľadu nie sú vždy schopné vyrovnať sa so svetovými problémami, ale to nie je dôvod na to, aby sme sa ich zriekli. „Musíme sa zaoberať posilňovaním a rozvojom univerzálnych inštitúcií, ktoré nesú osobitnú zodpovednosť za zaistenie stability a bezpečnosti vo svete, za vývoj pravidiel správania v globálnej ekonomike a obchode,” — dodal ruský prezident.

Obchodné prekážky a nelegitímne sankcie podľa Vladimíra  Putina „kriticky zvyšujú riziko jednostranného použitia vojenskej sily“. Ruský prezident je presvedčený, že vo vzťahoch medzi Európou a Ruskom sa treba prestať zameriavať na minulosť a začať sa pozerať do budúcnosti. “Ak sa nám podarí povzniesť nad tieto problémy minulosti, zbaviť sa týchto fóbií, potom budeme mať určite pozitívnu fázu našich vzťahov.” My sme na to pripravení, my toto chceme, my sa budeme o to usilovať “ —dodal. V roku 2021 sa Svetové ekonomické fórum v Davose koná online kvôli prebiehajúcej pandémii koronavírusu.