Rusko: vedec Matvejev povedal, že holokaust bol pozitívny jav a plynové komory v koncentračných táboroch sa používali na dezinfekciu väzňov

BRATISLAVA – Dnes v medzinárodný deň holokaustu sa v Petrohrade rozhorel škandál. Profesor Vladimír Matvejev spochybnil holokaust. V tejto súvislosti hlavný ruský rabín Berl Lazar vyzval úrady, aby „podnikli najtvrdšie kroky“, a slová docenta Matvejeva označil za propagáciu nacizmu. Informuje o tom portál Novyje Koltuši.

V prednáške pedagógom stredných škôl ruský docent povedal, že holokaust bol pozitívny jav, pretože sa jednalo likvidáciu židovských zločincov a že plynové komory v koncentračných táboroch slúžili na dezinfekciu.

Pán Matvejev hodinu a pol presviedčal prítomných účastníkov kurzu, že o holokauste kolujú nesprávne informácie, ktoré zahmlievajú jeho skutočnú podstatu. Jedna zo snímok prezentácie obsahuje nadpis Holokaust je pozitívny jav.  “Keď sa o holokauste rozprávate s deťmi,” povedal lektor, ” tak im musíte vysvetliť, čo to slovo znamená a aké sú jeho korene.” Holokaust podľa Matvejeva v judaizme znamená mechanizmus na potrestanie škodiacich spoluobčanov. “Preto, keď Židia hovoria „Deň pamiatky holokaustu“, musíte si to v hlave preložiť do židovského jazyka. Holokaust je deň pamiatky zločincov.” Ruský historik sa nevyhol ani spochybňovaniu počtu židovských obetí nacistickej čistky. Podľa údajov poskytnutých Vladimirom Matvejevom žilo v Európe pred druhou svetovou vojnou len päť miliónov Židov: „Neexistujú archívne údaje, že by bolo zavraždených šesť miliónov Židov v koncentračných táboroch. “

Pec na spaľovanie mŕtvol v koncentračných táboroch nazval „ďalším mýtom“. „Neboli nájdené plynové komory na ničenie ľudí. Tento plyn sa používal na dezinfekciu. Bolo nemožné preniesť šesť miliónov obetí cez všetky koncentračné tábory. Preto toto číslo šesť miliónov nie je ničím iným ako výmyslom.“

Odkiaľ sa v Rusku, štáte tak ohavne zasiahnutom nacistickými zločinmi proti ľudskosti, vôbec berú ľudia obhajujúci holokaust?

Sovietsky a ruský režisér Vladimír Mirzojev povedal: “Podľa môjho názoru náš ruský neonacizmus pripomína druh starovekého prírodného náboženstva   – uctieva sa kmeňa, pôda, vodca svorky a falošní bohovia.”

Korene ruského fašizmu môžeme pozorovať v hnutí Čiernej stovky. V ruskom jazyku tento pojem znie “černosotency”.  Toto hnutie organizovalo v cárskom Rusku pogromy. Vzniklo v tridsiatych rokoch minulého storočia. Charakterizujú ho sympatie k talianskemu fašizmu a nemeckému národnému socializmu a sklony k výraznému antikomunizmu a antisemitizmu.

Fašisti sa dokonca organizovali do politických strán, aj nie priamo na území vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Ruská fašistická únia existovala v rokoch 1931-1943 v Čínskej republike. Vznikla medzi emigrantmi v Číne na území ruskej železnice, ktorá viedla cez túto krajinu. Centrum emigrácie bolo v meste Charbin.

Prvé neonacistické organizácie v Sovietskom zväze sa objavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia, ale fungovali v ťažkom undergrounde. Preto sa prvé verejné demonštrácie neonacistov v Rusku sa uskutočnili až v roku 1981 v Kurgane, v Južnouralsku, Nižnom Tagile, Sverdlovsku a Leningrade. V roku 1982, na Hitlerove narodeniny, usporiadala skupina moskovských študentov stredných škôl nacistickú demonštráciu na Puškinovom námestí.

Oživenie hnutia Čierna stovka sa dalo pozorovať  počas konca a po skončení perestrojky. V roku 1992 A.R. Šhtilmark, člen spoločnosti Pamyat, začal vydávať neonacistické noviny Black Hundred. V tom istom období sa jeho skupina Black Hundred odčlenila od spoločnosti Pamyat. Od roku 2003 je „Pravoslavny Nabat“ hlavnou publikáciou hnutia Čierna stovka na čele s Štilmarkom.

Medzi ruských neonacistov patria skupiny ako Zväz ruského ľudu, organizácie vedené Michailom Nazarovom a komunita červeno-čiernych stotín založená za účasti „pravých“ fanúšikov skupiny Alice za účasti Konstantina Kinčeva a množstva ďalších malých organizácií. Vydávajú sa neonacistické noviny Pravoslavná Rus.

Podľa ruského bádateľa Vladimíra Iľjušenka sa ruský neonacizmus oveľa viac podobá nemeckému národnému socializmu ako talianskemu fašizmu . Je extrémnou formou ruského nacionalizmu a dostáva sa do pozornosti médií v súvislosti so zločinmi spáchanými na základe medzietnickej nenávisti a intolerancie.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.