Bielorusko: prvé dodávky ropy zo Spojených štátov

MINSK –  Prvá dávka ropy zo Spojených štátov dorazí do Bieloruska tento týždeň. Takéto termíny dodania označil tlačový tajomník koncernu Belneftechim Alexander Tiščeno. Informuje to tom tlačová agentúra BelTA.

Podľa neho tanker mal doraziť do litovského prístavu Klaipeda večer 5. júna 2020, po ktorom sa suroviny dostanú do republiky železničnou dopravou.

Loď opustila americký prístav v polovici mája. Na palube je 80 000 ton oleja Bakken. Hodnota zákazky nie je uvedená. Toto je už 12. ropný tanker pre Bielorusko od začiatku roka, predtým republika kúpila ruskú ropu s dodávkami po mori, ako aj azerbajdžanskú a saudskú ropu.

Dôvodom uzavretia takýchto zmlúv boli rozpory cien surovín, ktorý vznikol na začiatku roka s ruskými dodávateľmi. Moskve a Minsku sa podarilo dohodnúť a obnoviť dodávku surovín až potom, čo ceny ropy v marci klesli na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia. Konečné náklady na ruskú ropu pre Bielorusko zostávajú neznáme.

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko však vyžaduje, aby vláda pokračovala v kontrakte s alternatívnymi dodávateľmi, aby sa vylúčilo opakovanie situácie. Najmä Minsk aktívne rokuje s Poľskom, aby ho začal zásobovať americkou ropu cez svoje územie.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vo februári na stretnutí s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom prisľúbil v prípade potreby úplne pokryť ropné potreby republiky