Predpovede Putina o rope strašia svetový trh

MOSKVA / NEW YORK / TOKIO – USA, Japonsko a India sa zľakli prognózy Vladimíra Putina o možnom zvýšení cien ropy na 100 dolárov za barel. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Podľa autorov článku americkí, japonskí a indickí predstavitelia hovorili súkromne. Je potrebné poznamenať, že komunikovali aj s ďalšími veľkými spotrebiteľmi a producentmi ropy. Tieto rozhovory sa začali asi pred tromi týždňami. Obzvlášť intenzívne boli v posledných dňoch, keď cena ropy prekročila 85 dolárov za barel.

Poznamenáva sa, že Spojené štáty, Japonsko a India vyvíjajú výrazný tlak na štáty, ktoré sú členmi OPEC+, aby zvýšili dodávky ropy, aby kompenzovali výrazný nárast cien na burze.

Putinova predpoveď

V polovici októbra Vladimír Putin pripustil, že ceny ropy môžu vzrásť až na 100 dolárov za barel. Rusko sa podľa neho nesnaží obmedziť ťažbu ropy tak, aby náklady „stúpali do neba“.

Hlava štátu verí, že všetky akcie na energetickom trhu by mali byť plynulé a vyvážené. Politik dodal, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom nediskutoval o cenách ropy, ale udržiavajú sa kontakty na úrovni administratívy.

Putin tiež varoval pred vyčerpaním ropy. Keď podľa neho porastie dopyt ne svetovom trhu, ropu jednoducho nebude kde zohnať. Zdôraznil, že OPEC + zvyšuje objemy produkcie, ale nie všetky krajiny to dokážu rýchlo.

“Nie všetky krajiny produkujúce ropu sú schopné rapídne zvýšiť produkciu ropy. Ide o dlhodobý proces, dlhý cyklus, “povedal Vladimír Putin.

Dôvody rastu cien ropy

Dňa 25. októbra s2021 ceny ropy WTI dosiahli rekord a prvýkrát od októbra 2014 prekročili 85 dolárov za barel.

Rekord bol podporený zmenšujúcou sa globálnou ponukou a rastúcim dopytom po palivách v Spojených štátoch a inde, keď sa ekonomika zotavuje z pandémie koronavírusu, uviedla agentúra Reuters.

Svetová banka označila za hlavný dôvod zvýšenia jeho ceny a dopytu používanie ropy ako náhrady zemného plynu.

Je potrebné poznamenať, že ceny energií v treťom štvrťroku 2021 prudko vyskočili a zostanú vysoké aj v roku 2022.

“To zvýši inflačné tlaky vo svete a môže viesť k presunu ekonomického rastu z krajín dovážajúcich energiu do krajín vyvážajúcich,” tvrdí Svetová banka

Svetová banka očakáva, že ceny ropy dosiahnu 70 dolárov za barel v roku 2021 a 74 dolárov v roku 2022 pri rastúcom dopyte.

Dmitrij Marinchenko, riaditeľ skupiny pre prírodné zdroje a komodity v agentúre Fitch, tiež poznamenal, že cena ropy by mohla dosiahnuť 100 dolárov za barel. Zároveň dodal, že úroveň pravdepodobne dlho nezostane. Povedal, že teraz je na trhu nedostatok ropy pri postupnom oživovaní dopytu a OPEC + opatrnosť pri zvyšovaní produkcie. Podľa jeho názoru v dôsledku toho OPEC + zvýši produkciu, aby vyvážil trh. Špecialista tiež spochybnil rýchly rast dopytu po rope, ktorý je porovnateľný s predkrízovým obdobím.

Analytici Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa domnievajú, že dopyt po rope z dlhodobého hľadiska klesne pri akomkoľvek scenári dekarbonizácie ekonomík. V najvážnejšom prípade môže vrchol spotreby ropy vo svete prísť po roku 2025.

Putin povedal, že ruské energetické zásoby sú neobmedzené a planetárne. „Ak sa pozriete globálne, potom sú ruské rezervy neobmedzené, planetárne. A my zvyšujeme dodávky do Európy aj v dnešných pre nás ťažkých podmienkach, “zhodnotil Putin situáciu s ropou a plynom.