G 20: pozastaviť otepľovanie o 1,5 stupňa °C

RÍM – Po summite sa popredné krajiny sveta dohodli na záchrane planéty.

Členovia G20 sa zaviazali obmedziť tempo globálneho otepľovania: štáty očakávajú jeho pozastavenie o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami. Nebol však stanovený žiadny časový rámec na dosiahnutie tohto cieľa.

Okrem toho sa krajiny zaviazali dosiahnuť nulové emisie oxidu uhličitého do „polovice storočia“. Lídri samitu si tiež stanovili „ambiciózny spoločný cieľ“ ozeleniť planétu. Štáty veria, že ho možno realizovať prostredníctvom „klimatických projektov zahŕňajúcich súkromný sektor a občiansku spoločnosť“.

Výsledky summitu zároveň negatívne zhodnotil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) Antonio Guterres. Podporil túžbu krajín „nájsť globálne riešenia“, povedal však, že zo stretnutia odchádza „s neoprávnenými nádejami“. “Ale aspoň nezomreli úplne,” napísal Guterres.

Generálny tajomník OSN dodal, že svoje hlavné nádeje vkladá do 26. konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP26). Otvorili ho 31. októbra a potrvá do 12. novembra v Glasgowe.

Britský premiér Boris Johnson predtým hovoril o význame COP26. Neúspešné rokovania spôsobia zlyhanie globálnej koordinácie v oblasti klímy, je si politik istý.