Švejnar: problémy ekonomiky odznejú na jar

PRAHA – Ekonóm Jan Švejnar si myslí, že problémy s dodávkami komponentov pre jednotlivých výrobcov budú trvať najviac pol, alebo trištvrte roka.

Povedal to v rozhovore pre Lidové noviny. Nedostatok tovarov a komponentov je dôsledkom uzavretia ekonomík. Podľa neho by vláda nemala zmenśovať výdavky. Tie môžu podľa neho naštartovať rast ekonomiky.

Inflácia v ekonomike je podľa neho viac spôsobená vonkajšími vplyvmi, ako vnútornými. V budúcnosti môže dôjsť k čiastočnej deglobalizácii svetovej ekonomiky. Odberatelia komponentov sa budú viac spoliehať na dodávky komponentov z regiónu kde sa nachádza ich výroba.

Jan Švejnar ( 1952) je česko-americký ekonóm, ktorý v súčasnosti pôsobí ako profesor ekonómie, obchodu a hospodárskej politiky na Michiganskej univerzite. V roku 2008 kandidoval na post prezidenta Českej republiky.

V roku 1970 emigroval z politických dôvodov do Švajčiarska a potom do USA, kde v roku 1981 získal americké občianstvo. Vyštudoval ekonómiu na Cornell University, neskôr získal Ph.D. na Princeton University.