Ceny plynu padli po vyhlásení o zásobníkoch

LONDÝN – Ceny plynu v Európe klesli na 838 dolárov za tisíc metrov kubických. Svedčia o tom údaje londýnskej burzy ICE.

Cena decembrových futures na plyn zo štvrtka 28. októbra 2021 prudko klesla o desať percent. Minimum na deň bolo 833 dolárov za tisíc metrov kubických. V čase písania tohto článku sa plyn obchoduje za 838,34 USD za tisíc metrov kubických. V nedeľu 31. októbra 2021 sa objavili signály o poklese cien o 16 %

Ceny plynu začali klesať v stredu večer 27. októbra po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin inštruoval Gazprom, aby po prečerpaní plynu do ruských začal plniť európske zásobníky. Šéf spoločnosti Alexey Miller uviedol, že skladovacie priestory v Rusku budú plné do 8. novembra. Ceny plynu klesli o viac ako štyri percentá.

Šéf rakúskej ropnej a plynárenskej spoločnosti OMV Alfred Stern 29. októbra oznámil, že prvá šnúra plynovodu Nord Stream 2 je pripravená na spustenie. Potrubie je podľa neho úplne naplnené plynom, druhú linku plánujú naplniť do konca roka. V súčasnosti prebieha proces certifikácie Nord Stream 2. Nemecké ministerstvo hospodárstva už dospelo k záveru, že ruský ropovod neohrozuje bezpečnosť dodávok energie do Európy. Teraz musí o jeho rozhodnutiach rozhodovať Spolková sieťová agentúra (regulačný orgán Spolkovej republiky Nemecko) a potom Európska komisia.

Európa čelí energetickej kríze v dôsledku zvýšenej spotreby a nižších dodávok plynu z Nórska a Ruska, ako sa očakávalo. Náklady na plyn sa v októbri priblížili k úrovni dvetisíc dolárov za tisíc kubických metrov, no potom klesli po Putinových slovách o možnosti rozšírenia dodávok z Ruska na európsky energetický trh.