Penta Investment predala podniky z Mecom Group

BRATISLAVA / HUMENNÉ – Finančná skupina Penta sa dohodla na predaji spoločnosti Mecom Group, ktorá združuje mäsospracujúce podniky na Slovensku a v Maďarsku, vrátane najväčšieho slovenského mäsokombinátu v Humennom. Informuje o tom na svojom portáli.

Kupujúcim je jeden z lídrov svetového biznisu s mäsom, americká spoločnosť Smithfield Foods. Obe strany sa dohodli, že suma transakcie nebude zverejnená a jej ukončenie je predmetom súhlasu príslušných regulačných úradov na Slovensku a v Maďarsku. Transakcia prebehla medzi mäsiarskym holdingom Carnibona, patriaceho do skupiny Penta a spoločnosťou Smithfield Foods a jej podpísaním bol úspešne ukončený tender, v ktorom sa vo finále o skupinu Mecom uchádzali viacerí strategickí investori.

Aký je príbeh mäsokombinátu Mecom? Úzko súvisí s osobou Jána Molnára. Penta kúpila podnik Mecom od humenského podnikateľa  14. februára 2008.Ján Molnár pôvodne predával autá, oblečenie a lieky. K mäsu sa dostal až v roku 1995, keď sa zapojil do privatizácie štátneho podniku Mäsový priemysel Humenné. V tom čase to bol menší mäsokombinát. Podnik premenoval na Mecom a za ďalšie desaťročie vložil do jeho rozširovania vyše 35 miliónov eur.

Ani po odpredaji máskombinátu si Molnár neviedol zle. Získané peniaze investoval do priemyselného parku Chemes, a. s. Humenné. Akcie mu predali bývalí vlastníci, ktorý boli pôvodnými majiteľmi. Chemes, a.s. bol prepojený s podnikom Chemlon  Humenné. Ten zanikol, pretože Chemes, a. s. zvýšil ceny energií a podnik to nevydržal. Chemes, a.s. kontroluje firma CHEMOL, s. r. o. Polovicu podielu vo firme vlastní Ján Molnár a druhú polovicu David Molnár.