Facebook opäť zapol vypnuté austrálske médiá

SYDNEY  – Austrálski používatelia Facebooku môžu od 23. fabruára 2021 opäť čítať a zdieľať novinky na tejto sociálnej sieti. Píšu o tom všetky svetové médiá

Spoločnosť oznámila, že obnoví prístup k správam na svojich austrálskych stránkach po tom, čo austrálska vláda urobila ústupky a súhlasila so zmenou nového zákona o médiách. Austrálske úrady chceli majiteľov internetových platforiem prinútiť, aby platili za zverejnenie a distribúciu obsahu produkovaného miestnymi médiami prostredníctvom špeciálneho kódu.

Minulý štvrtok Facebook zablokoval všetky novinky zo svojej platformy v Austrálii. To tiež viedlo k neúmyselnému blokovaniu správ z vládnych webových stránok krajiny vrátane stránok záchranných služieb a ministerstva zdravotníctva. Blokovanie správ o austrálskom segmente Facebooku sa stalo historickým precedensom. Austrálska vláda v utorok oznámila kompromis, ktorý sa našiel na poslednú chvíľu po prerokovaní nového zákona v Senáte.

„Facebook opäť oslobodil Austráliu,“ oznámil minister financií Josh Friedenberg. Podľa neho šéf Facebooku Mark Zuckerberg sľúbil, že zákaz správ na sociálnej sieti bude v najbližších dňoch zrušený. Za posledných pár mesiacov pokračovali intenzívne diskusie medzi úradmi a technologickými gigantmi Google a Facebook.

Podľa spoločností sú licenčné poplatky za zobrazovanie na spravodajských stránkach – najmä za odkazy a krátke popisy článkov vo výsledkoch vyhľadávania – v rozpore so zásadou bezplatnej distribúcie informácií na internete. Austrálske úrady trvajú na tom, že technologické korporácie dokázali počas roka pandémie zvýšiť svoje zisky, zatiaľ čo producenti obsahu, ktorý replikovali – médiá – čelia vážnym finančným ťažkostiam.

Podľa novej dohody austrálske úrady nebudú nútiť Facebook, aby vyplácal mediálne honoráre prostredníctvom kódu priloženého k novinkám, ak spoločnosť preukáže, že môže platiť producentom obsahu inými spôsobmi. V utorok Facebook uviedol, že sú spokojní s výsledkami rokovaní s austrálskou vládou. Namiesto platenia médií prostredníctvom kódu môžu technicky závislí nájsť iné spôsoby, ako finančne podporiť producentov obsahu. “Dosiahli sme dohodu, ktorá nám umožňuje podporovať vydavateľov podľa nášho výberu, vrátane malých regionálnych médií,” uviedol Campbell Brown, viceprezident spoločnosti Global Media Relations spoločnosti Facebook. Facebook už má produkt súvisiaci so správami – záložku Facebook News, sekciu, ktorá zobrazuje správy z rôznych médií, ktoré od spoločnosti dostávajú autorské honoráre. Táto služba je v súčasnosti k dispozícii iba v USA a Veľkej Británii.

Austrálska vláda je naďalej odhodlaná prijímať právne predpisy zavádzajúce poplatky veľkým vydavateľom a spravodajským platformám za používanie iných médií.

Teraz sa o projekte rokuje v Senáte a rozhodnutie sa očakáva v blízkej budúcnosti. Google predtým hrozil, že v prípade prijatia takéhoto zákona zablokuje prístup k jeho vyhľadávaču v Austrálii. Spoločnosť však v posledných dňoch zmenila taktiku a podpísala dohody o vyplácaní obsahu s tromi z najväčších austrálskych médií. Spoločnosť Google tiež súhlasila s tým, že spoločnosti News Corp spoločnosti Rupert Murdoch zaplatí za použitie obsahu z jej stránok.

Austrálska vláda vysvetľuje svoje kroky skutočnosťou, že technologické spoločnosti účinne pripravujú tradičné médiá o príjem. Teraz z každých 100 dolárov, ktoré firma utratí za online reklamu, ide 81 dolárov na Google a Facebook. Facebook však trval na tom, že austrálske úrady „úplne nerozumejú tomu, ako sa buduje vzťah medzi platformami a vydavateľmi“. „Stojíme pred ťažkou voľbou: pokúsiť sa presadiť zákon, ktorý ignoruje praktiku tohto vzťahu, alebo obmedziť prístup k spravodajskému obsahu na našich platformách v Austrálii,“ uviedol Facebook vo vyhlásení pred minulotýždňovým zastavením spravodajstva.“ Vedúci austrálskeho webu pre sociálne siete William Easton uviedol, že nový zákon „potrestá Facebook za obsah, ktorý nepoužíva alebo nežiada.“ Platforma tvrdí, že v minulom roku pomohla médiám zarobiť 407 miliónov USD (316 miliónov USD), pričom zo samotných správ mala „minimálny zisk“.