Ukrajina nerobí reformy nedostala peniaze od MMF

BRATISLAVA – Ukrajina zatiaľ len diskutuje s Medzinárodným menovým fondom. Ďalšie peniaze nedostala.

Stála predstaviteľka Medzinárodného menového fondu (MMF) na Ukrajine Josta Lyngman zhrnula misiu organizácie v krajine, ktorá sa skončila. Podľa nej sa misia skončila bez konkrétneho výsledku, diskusia však bola produktívna. „Je potrebné urobiť ďalší pokrok v prospech dokončenia prvej revízie programu. Diskusie budú pokračovať,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Diskutovali najmä o riadení národnej banky, zlepšení legislatívneho a regulačného rámca pre bankový dohľad a finančnú rehabilitáciu a o opatreniach na zníženie fiškálneho deficitu v strednodobom horizonte. Okrem toho hovorili o legislatívnych iniciatívach na obnovu a posilnenie protikorupčnej infraštruktúry a právnych konaní, ako aj o opatreniach v energetickom sektore. Misia MMF začala pracovať na revízii pohotovostného programu v decembri minulého roku. Rada guvernérov fondu začiatkom júna schválila nový program podpory Ukrajiny na rok a pol v celkovej hodnote 5 miliárd dolárov. Z nich krajina už získala 2,1 miliardy.
V novembri minulého roku MMF odmietol poskytnúť Ukrajine tranžu v rámci programu núdzovej finančnej pomoci. Príčinou boli nedorobené ekonomické reformy. Niektoré z nich sa ani len nezačali.
Reformy na Ukrajine má na starosti Národná rada pri prezidentovi Ukrajiny. Predsedom tohto orgánu je Michail Saakašvili.