Švajčiarsko varuje obyvateľov pred kryptomenami

BAZILEJ – Federálna rada krajiny opísala, ako môže zavedenie národných digitálnych peňazí ovplyvniť stabilitu finančného systému. Vyplýva to z informácií zverejnených na oficiálnej stránke vlády.

Vydávanie digitálnej meny nezodpovedá otázkam efektívnosti menovej politiky a stability finančného systému, rozhodla Federálna rada Švajčiarska. Podľa oficiálnych webových stránok vlády predstavuje zavedenie elektronického platobného systému viac rizík ako výhod.

„Vydávanie digitálnej meny centrálnou bankou v súčasnosti Švajčiarsku neprináša žiadne ďalšie výhody. Naopak, povedie to k novým rizikám, najmä pokiaľ ide o finančnú stabilitu, “uviedla Federálna rada. Názor vlády zdieľa aj Národná banka Švajčiarska. Agentúra sa domnieva, že je vhodné rozvíjať sa týmto smerom, ak je digitálny platobný systém k dispozícii kľúčovým hráčom na finančnom trhu, ale je obmedzený pre verejnosť.

Spojené štáty nemajú v pláne vydávať digitálnu menu. Oznnámil to 6. decembra 2019 minister financií Stephen Mnuchin. Povedal, že inštitúcia nezavedie elektronický platobný systém počas najbližších päť rokov. Inú politiku ´ma Čína. Vláda krajiny začne testovať národnú kryptomenu ešte v tomto roku, pretože do testov boli zapojené komerčné banky a telekomunikačné spoločnosti.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.